Znak towarowy w Unii Europejskiej

autor: Łukasz Pasternak
16.02.2021
Zastrzeżenie znaku towarowego dla obszaru państw członkowskich Unii Europejskiej jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców oferujących lub dopiero zamierzających oferować swe usługi lub towary na terytorium wspólnoty.
Jednakże aby w ogóle można było poruszyć tematykę znaku towarowego Unii Europejskiej, należy ustalić co należy rozumieć pod pojęciem znaku towarowego.
Znakiem towarowym nazywamy oznaczenie towarów lub usług jednego przedsiębiorcy pozwalające na odróżnienie od towarów lub usług świadczonych na danym rynku przez innych przedsiębiorców.
Natomiast znakiem towarowym Unii Europejskiej jest znak towarowy, który w wyniku procedury rejestracji uzyskał ochronę na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
REJESTRACJA ZNAKU:
- znak który zamierzamy zarejestrować musi posiadać zdolność do odróżniania towarów lub usług nim oznaczonych od towarów lub usług świadczonych przez pozostałych przedsiębiorców oraz
- znak musi posiadać możliwość przedstawienia w rejestrze w sposób pozwalający na jednolite i dokładne ustalenie przedmiotu ochrony.
Należy również sprawdzić, czy znak, który zamierzamy zarejestrować lub znak do niego podobny nie zostały wcześniej zgłoszone do rejestru.
Jeżeli wyżej przedstawione okoliczności zostały spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie aby złożyć wniosek o zarejestrowanie znaku towarowego.
Jakie uprawnienia wynikają z zarejestrowanego znaku towarowego?
Wśród uprawnień jakie przysługują osobie posiadającej tytuł do zarejestrowanego znaku towarowego najważniejszym jest monopol na znak towarowy. Oznacza to, że osoba uprawniona nabywa prawo do wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Unii Europejskiej. Tym samym uprawniony może, zakazać używania przez osobę trzecią nie tylko znaku identycznego, lecz także oznaczenia podobnego wykorzystywanym na danym rynku. W tym zakresie uprawniony może również podnieść roszczenia mające na celu kompensacje wyrządzonej szkody oraz korzyści jakie powstały w wyniku bezprawnego korzystania ze znaku towarowego.
W wyniku rejestracji znak towarowy staje się prawem majątkowym przysługującym osobie, która go zarejestrowała, co za tym idzie może być on przedmiotem obrotu lub udzielenia licencji na korzystanie z niego.
Wyżej opisane uprawnienia ochronne mają jednolity charakter na terenie całej Unii Europejskiej oznacza to, że zarówno sposób jaki i zakres ochrony znaku towarowego będzie jednakowy w każdym z państw członkowskich.
Źródło:
Rozporządzenie Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej (Dz.U.UE L z dnia 24 marca 2009 r.) z późn. zmianami.
Stan prawny na dzień 1 stycznia 2021 r.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK
CO GROZI ZA SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK? Sprzedaż towarów podrobionych a prawo własności przemysłowej Prawdziwą plagą XXI wieku jest plaga wszechobecnych towarów podrob...
Czytaj dalej
SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEKWYCZERPANIE PRAWA AUTORSKIEGO
Wyczerpanie prawa autorskiego - wprowadzenie do obrotu egzemplarza utworu. Kwestię wyczerpania autorskich praw reguluje ustawa - Prawo autorskie i prawa pokrewne i odnosi się ona do jednego przypad...
Czytaj dalej
WYCZERPANIE PRAWA AUTORSKIEGOZNAK TOWAROWY A LOGO
Znak towarowy a logo Znak towary to znak stosowany w handlu do identyfikacji produktów. Znak towarowy jest symbolem, dzięki któremu możesz posługiwać się nim i on wyróżni Cię sp...
Czytaj dalej
ZNAK TOWAROWY A LOGOSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
