Sprostowanie Księgi Wieczystej

autor: Łukasz Pasternak
14.09.2020
Księga wieczysta jest rejestrem publicznym przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Zapewnia ona bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Księgi wieczyste prowadzone są przez Sądy Rejonowe. Instytucją ksiąg wieczystych rządzi się kilka zasad, tj.
1. księgi wieczyste są jawne, co oznacza, iż każdy może przeglądać księgę wieczystą. Z zasadą tą wiąże się zasada, iż nie można się zasłaniać nieznajomością wpisów zawartych w księdze wieczystej, ani wniosków o których uczyniono wzmiankę.
2. domniemanie, że treść księgi wieczystej jest zgodna z rzeczywistym stanem prawnym. Domniemanie to oznacza, iż prawa wpisane istnieją a wykreślone nie istnieją.
3. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych - oznacza, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
4. Pierwszeństwo praw ujawnionych w księdze wieczystej nad tymi, które nie zostały w niej ujawnione.
W praktyce obrotu gospodarczego niejednokrotnie zdarza się jednak, że treść księgi nie jest zgodna z rzeczywistym stanem prawnym, wówczas instytucją mającą niwelować tego typu nieprawidłowości jest instytucja sprostowania księgi wieczystej.
Z przepisów kodeksu postępowania cywilnego, a w szczególności z art. 62613 § 2 wynika, że "sprostowania usterek wpisu, które nie mogą wywołać niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, dokonuje się z urzędu." Na mocy tego przepisu możliwe jest sprostowanie oczywistych omyłek pisarskich, literówek, błędów rachunkowych a także innych usterek nie powodujących niezgodności księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
W przypadku gdy sąd zauważy omyłkę, może wydać postanowienie, w którym dokona sprostowania usterki. Sprostowanie nie jest jednocześnie wpisem, a jedynie czynnością techniczną, którą sąd może dokonać w każdym czasie, niezależnie od uprawomocnienia się wpisu.
W praktyce może się jednak okazać, iż treść wpisu w księdze wieczystej jest sprzeczna z rzeczywistym stanem prawnym. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Do udzielenia zabezpieczenia nie jest potrzebne wykazanie, że powód ma interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Celem zmiany błędnego wpisu niezbędne jest złożenie wniosku wraz z dokumentami będącymi podstawą prawidłowego wpisu oraz uiszczenie należnej opłaty. Uzupełniająco należy wskazać, iż istotne jest prawidłowe sformułowanie wniosku, albowiem jak wskazuje Sąd Najwyższy "żądanie pozwu w sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym powinno być skonkretyzowane jednoznacznie i precyzyjnie, w zasadzie tak, aby mogło być przeniesione w postaci gotowej do sentencji orzeczenia" (wyrok SN z 5.04.2013, III CSK 236/12).
Stan prawny na dzień 07.05.2015 r. niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Przewłaszczenie na zabezpieczenie
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym, Umowa ta polega na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzec...
Czytaj dalej
Przewłaszczenie na zabezpieczenieZniesienie współwłasności – współwłasność w częściach ułamkowych
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Zjawisko to nosi miano współwłasności. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, al...
Czytaj dalej
Zniesienie współwłasności – współwłasność w częściach ułamkowychNabycie Nieruchomości z VAT a PCC
Sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę wiąże się z obowiązkiem doliczenia do ceny podatku VAT. Wobec czego powstaje pytanie czy sprzedaż taka obwarowana jest dodatkowo obowiązkiem zapł...
Czytaj dalej
Nabycie Nieruchomości z VAT a PCCSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
