Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Brak uiszczenia wyżej wskazanej opłaty skarbowej może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe. Warto więc wiedzieć kiedy taka opłata jest wymagana.
Z treści art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy o opłacie skarbowej wynika, że opłacie skarbowej podlega samo złożenie dokumentu pełnomocnictwa w ogranie administracji publicznej lub sądzie. Inaczej mówiąc obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje w sytuacji gdy nasze interesy w sądzie lub organie reprezentuje pełnomocnik przedkładający swoje pełnomocnictwo. Wysokość opłaty określa załącznik do w/w ustawy. Zgodnie, z którym opłatę uiszcza się w wysokości 17 zł.
Istotną zmianą jest to, że wniosek o nowy dowód osobisty można będzie złożyć w dowolnej gminie (w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku). Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nowy dowód osobisty będzie można odebrać w tym samym urzędzie, w którym został złożony wniosek.
Opłata skarbowa może zostać dokonana gotówką albo w formie przelewu na rzecz właściwego organu (organem właściwym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Dowód uiszczenia opłaty sądowej może stanowić jeden z załączników składanych przykładowo wraz z pozwem.
Zwolnienie z opłaty
Przykładowo warto wskazać, iż zwolnienie z wnoszenia opłaty skarbowej przysługuje w sytuacji gdy pełnomocnikiem strony jest rodzina, zstępni, wstępni lub rodzeństwo.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
CO TO JEST WADIUM? Zakup nieruchomości od komornika
Instytucja wadium została zdefiniowana w polskim ustawodawstwie, który wskazuje, iż w warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod ryg...
Czytaj dalej
CO TO JEST WADIUM? Zakup nieruchomości od komornikaAbonament RTV
Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego to jedno z takich pism, których nikt nie chce otrzymać. Czy wszyscy, którzy nie pła...
Czytaj dalej
Abonament RTVSANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKI
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO JAKIE BANKI Sankcja kredytu darmowego to szansa na darmowy kredyt. Może zapewnić sporą korzyść finansową osobom, które zaciągnęły kredyt konsumencki. Sankcja...
Czytaj dalej
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKISkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
