Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Brak uiszczenia wyżej wskazanej opłaty skarbowej może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe. Warto więc wiedzieć kiedy taka opłata jest wymagana.
Z treści art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy o opłacie skarbowej wynika, że opłacie skarbowej podlega samo złożenie dokumentu pełnomocnictwa w ogranie administracji publicznej lub sądzie. Inaczej mówiąc obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje w sytuacji gdy nasze interesy w sądzie lub organie reprezentuje pełnomocnik przedkładający swoje pełnomocnictwo. Wysokość opłaty określa załącznik do w/w ustawy. Zgodnie, z którym opłatę uiszcza się w wysokości 17 zł.
Istotną zmianą jest to, że wniosek o nowy dowód osobisty można będzie złożyć w dowolnej gminie (w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku). Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nowy dowód osobisty będzie można odebrać w tym samym urzędzie, w którym został złożony wniosek.
Opłata skarbowa może zostać dokonana gotówką albo w formie przelewu na rzecz właściwego organu (organem właściwym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Dowód uiszczenia opłaty sądowej może stanowić jeden z załączników składanych przykładowo wraz z pozwem.
Zwolnienie z opłaty
Przykładowo warto wskazać, iż zwolnienie z wnoszenia opłaty skarbowej przysługuje w sytuacji gdy pełnomocnikiem strony jest rodzina, zstępni, wstępni lub rodzeństwo.
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, u...
Czytaj dalej
Utwór jako przedmiot prawa autorskiegoPlan spłaty
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa upadłościowego kolejnym etapem po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, o i...
Czytaj dalej
Plan spłatyPrzewłaszczenie na zabezpieczenie
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym, Umowa ta polega na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzec...
Czytaj dalej
Przewłaszczenie na zabezpieczenieSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
