Zabieg leczniczy w świetle prawa

autor: Łukasz Pasternak
08.07.2021
Podstawą dla podjęcia problematyki zgody pacjenta i tematów pokrewnych, które selektywnie będziemy analizować w następnych wpisach, jest samo określenie zakresu pojęcia zabiegu leczniczego.
Popularyzowane jest obecnie nazywanie większości świadczeń zdrowotnych, o różnym stopniu inwazyjności, jako zabieg leczniczy. Jednak w podejściu karno - medycznym należy zwrócić uwagę na to, że nie każde świadczenie zdrowotne to zabieg leczniczy, podobnie nie tylko cel leczniczy może determinować uznanie świadczenia za zabieg leczniczy.
Czym więc jest zabieg leczniczy?
To każda czynność lekarska, lecznicza, która jest podejmowana wobec pacjenta na etapie diagnozy, profilaktyki, terapii, rehabilitacji. Wiąże się z naruszeniem integralności cielesnej pacjenta lub fizycznym wniknięciem w ciało pacjenta bez naruszenia tkanki cielesnej. Chodzi więc o zabieg mający charakter zarówno TERAPUETYCZNY, który ma cel leczniczy ale także (co istotne!) NIETERAPUETYCZNY, który nie ma tego celu - jest czynnością lekarską przeprowadzoną w innym celu jak np. przeszczep , eksperymenty.
Przeprowadzenie takiego zabiegu bez odpowiedniej zgody pacjenta rodzi skutki odpowiedzialności karnej lekarza, o której stanowi kodeks karny.
ZATEM CZY TYLKO zabiegi lecznicze bez zgody pacjenta pociągają lekarza do odpowiedzialności?
Nie, nie tylko. Zarówno inne świadczenia zdrowotne, jak przetrzymywanie pacjenta w szpitalu, niezależnie od prowadzonych czynności leczniczych czy lekarskich wymaga zgody pacjenta. Jednak w tej sytuacji lekarz odpowiada prawnie nie tyle co za zabieg bez wymaganej zgody (art. 192 kodeksu karnego), a za pozbawienie człowieka wolności czy w skrajnych przypadkach za zmuszanie.
Masz pytania? Skontaktuj się!
Tel. + 510 328 596
Mail: biuro@pasternaklegal.pl
Jak rozumieć zgodę pacjenta, kiedy jest ważna, a kiedy nie? - Ten temat już w następnym medical & beauty Thursday! Bądź na bieżąco.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
WYPADEK W PRACY – OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Niekiedy mimo zachowania należytej ostrożności oraz spełnieniu wymogów BHP, pracownik może ulec wypadkowi przy wykonywaniu swojej pracy. Skutki wypadku przy pracy jak doskonale wiadomo, mogą by...
Czytaj dalej
WYPADEK W PRACY – OBOWIĄZKI PRACODAWCYDLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z O.O.?
CZYM JEST SPÓŁKA Z O.O. ? Jest to spółka kapitałowa. Spółka z o ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. Przeznaczona jest do prowadzenia działa...
Czytaj dalej
DLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z O.O.?RODO A EMAIL – DANE OSOBOWE W ROZUMIENIU RODO
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych or...
Czytaj dalej
RODO A EMAIL – DANE OSOBOWE W ROZUMIENIU RODOSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
