Umowa sprzedaży nieruchomości zawarta przez pełnomocnika

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Powszechnie przyjęło się, że jeżeli chcemy dokonać sprzedaży nieruchomości, wówczas obie strony muszą udać się osobiście do notariusza w celu zawarcia stosownej umowy.
Istnieje jednak możliwość zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości przez pełnomocnika. Zarówno Kupujący jak i Sprzedający mogą udzielić pełnomocnictwa wybranej przez siebie osobie do zawarcia umowy sprzedaży w ich imieniu. Osoba taka będzie działała w imieniu i na rzecz swojego mocodawcy. Upoważnienie to musi zostać zawarte w pełnomocnictwie, które powinno mieć formę aktu notarialnego.
Powyższe twierdzenie wynika, z treści art. 99 kodeksu cywilnego zgodnie, z którym:
„jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie”.
Z uwagi na fakt, iż umowa sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, pełnomocnictwo również powinno zostać sporządzone w takiej formie.
Pełnomocnictwo powinno określać zakres umocowania pełnomocnika. Prawidłowe określenie zakresu umocowania pełnomocnika jest niezwykle istotne albowiem przykładowo pełnomocnictwo zbyt ogólne może nieść za sobą pewne ryzyko dla mocodawcy.
Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która posiada przynajmniej ograniczoną zdolność do czynność prawnych. Najczęściej jest to osoba do, której mamy zaufanie jak np. członek rodziny, prawnik, osoba nam zaufana, adwokat czy radca prawny.
Pełnomocnictwa do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości można udzielić również przebywając za granicą, w tym celu pełnomocnictwo powinno zostać opatrzone klauzulą Apostille. Klauzula Apostile jest sporządzana według wzoru załączonego do konwencji haskiej z 1961 r. i jest wydawane przez upoważnione do tego organy państwa, na terytorium którego pełnomocnictwo zostało wydane. W zależności od kraju klauzule te nadają lokalne urzędy, sądy, notariusze albo Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Jeżeli pełnomocnictwo zostało sporządzone w języku obcym wówczas wymaga ono tłumaczenia przysięgłego na język polski.
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
WYPADEK W PRACY – OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Niekiedy mimo zachowania należytej ostrożności oraz spełnieniu wymogów BHP, pracownik może ulec wypadkowi przy wykonywaniu swojej pracy. Skutki wypadku przy pracy jak doskonale wiadomo, mogą by...
Czytaj dalej
WYPADEK W PRACY – OBOWIĄZKI PRACODAWCYDLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z O.O.?
CZYM JEST SPÓŁKA Z O.O. ? Jest to spółka kapitałowa. Spółka z o ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. Przeznaczona jest do prowadzenia działa...
Czytaj dalej
DLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z O.O.?RODO A EMAIL – DANE OSOBOWE W ROZUMIENIU RODO
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych or...
Czytaj dalej
RODO A EMAIL – DANE OSOBOWE W ROZUMIENIU RODOSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
