SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.
11.08.2022
CZY WSPÓLNICY SPÓŁKI MUSZĄ OPŁACAĆ SKŁADKI ZUS?
Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu oraz ubezpieczeniu rentowemu, podlegają wspólnicy spółek, których traktuje się jak pracowników, którzy pozostają w stosunku pracy.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych za pracowników pozostających w stosunku pracy uważa się:
- wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- wspólników spółki jawnej
- wspólników spółki komandytowej
- wspólników spółki partnerskiej
SKŁADKA ZDROWOTNA A SPÓŁKI Z ORGANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wyraźnie wskazuje, że wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., obowiązuje ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe. Status wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. jest kluczowy w przypadku gdy zachodzi wątpliwość co do obowiązku płacenia składek zdrowotnych, bowiem tylko osoby, będące wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązane są do płacenia składek ZUS.
Pozostali wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pozostają zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS.
SKŁADKI ZUS – JAKIE ZMIANY OBOWIĄZUJĄ WSPÓLNIKÓW SPÓŁEK Z .O.O. OD 2022 ROKU?
Z początkiem tego roku, a konkretnie od 1 stycznia 2022r. – czyli z wejściem Nowego Ładu zmieniły się przepisy dotyczące płacenia składek ZUS dla wspólników spółek z o.o.
Na czym polegają te zmiany?
Zmiany uderzają w członków zarządu spółki z o.o. Od stycznia bieżącego roku członkowie zarządu pełniący swoją funkcję na podstawie powołania i otrzymujący z tego tytułu wynagrodzenie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia.
Warto pamiętać o tym, że otrzymywana wyplata z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu nie musi być wypłacana regularnie, aby dalej istniał obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych członków.
Składka zdrowotna – wysokość
Wysokość składki zdrowotnej pobieranej od powołanych członków zarządu wynosi 9% – podstawą odliczenia jest oczywiście osiągnięty dochód. Oczywiście, odliczona składka zdrowotna nie będzie podlegała już odliczeniu od podatku dochodowego.
ŹRÓDŁO:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981370887/U/D19980887Lj.pdf
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE -> ODWOŁANIE CZŁONKA ZARZĄDU A UMOWA O PRACĘ
ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA NASZEGO BLOGA!
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Produkcja bimbru na własny użytek
Wstęp Coraz większa popularność zyskuje produkcja różnego rodzaju alkoholu na własny użytek. Niemniej jednak warto zadać pytanie czy można produkować bimber w domu? Co należy wiedzieć z...
Czytaj dalej
Produkcja bimbru na własny użytekKontrola Celno-Skarbowa Wszystko, co Powinieneś Wiedzieć
Wstęp Kontrole celno-skarbowe stanowią istotny element systemu podatkowego i celno-skarbowego. W tym artykule przyjrzymy się przebiegowi, rodzajom kontroli, wynikom oraz kluczowym aspektom związa...
Czytaj dalej
Kontrola Celno-Skarbowa Wszystko, co Powinieneś WiedziećHulajnoga elektryczna nowe przepisy 2023 – w pytaniach i odpowiedziach
Spis treści: 1. Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku? 2. Jakie są przepisy na hulajnogę elektryczną? Jakie są zasady korzystania z hulajnogi? 3. Jakie uprawnienia na hula...
Czytaj dalej
Hulajnoga elektryczna nowe przepisy 2023 – w pytaniach i odpowiedziachSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
