Przekształcenie spółki komandytowej

autor: Łukasz Pasternak
17.08.2021
Od stycznia 2021 roku spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, przez co zyski takiej spółki podlegają podwójnemu opodatkowaniu. W związku z tym wzrosło zainteresowanie wokół zagadnienia przekształcenia spółki komandytowej w inną spółkę handlową np. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Poniżej pokrótce opiszemy, jak prawnie wygląda proces takiego przekształcenia. Należy pamiętać, że taki proces jest skomplikowaną i czasochłonną czynnością, dlatego warto powierzyć takie zadanie specjalistom, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.
Jak prawnie wygląda proces przekształcenia spółki?
- Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do KRS (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Zachowana jest wówczas ciągłość podmiotowa spółki przekształcanej.
- Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej,
- Spółka przekształcona pozostaje podmiotem, w szczególności: zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej,
- Zasadniczo, wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Procedura przekształcenia spółki składa się z trzech etapów:
- Etap przygotowawczy – to sporządzenie planu przekształcenia, czynności techniczne; plan sporządza się w formie pisemnej i muszą go podpisać wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki.
- Etap właścicielski – podjęcie uchwały wspólników o przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, uchwała ta powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Co istotne: Nie jest już przy tym konieczne zawarcie odrębnej umowy spółki przekształconej (tj. sp. z o.o.)!
- Etap sądowy – etap uruchamiany poprzez zgłoszenie spółki przekształconej (sp. z o.o.) do sądu rejestrowego; wniosek o wpis przekształcenia do rejestru wnoszą wszyscy członkowie zarządu albo wspólnicy mający prawo reprezentacji spółki przekształconej, wniosek ten składa się na urzędowym formularzu.
Ostatnią czynnością zamykającą etap sądowy (rejestrowy), jak i całą procedurę przekształcenia, jest ogłoszenie przekształcenia.
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, proces przekształcenia spółki nie jest procesem łatwym, każdy etap takiego przekształcenia powinien być szczegółowo zaplanowany i przede wszystkim – nadzorowany od strony prawnej.
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy prawnej przy założeniu/ przekształceniu spółki?
Skontaktuj się!
Tel. 510 – 328 – 596
Mail. biuro@pasternaklegal.pl
Źródła:
- J. Katner, Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową, ABC, SIP LEX 2021.
- K. Wiączek, Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – krok po kroku, 05.02.2021.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
ZGODA PACJENTA
Zgoda pacjenta kiedy jest ważna? Jakie są prawne warunki, aby zgoda pacjenta była ważna? Czy każda zgoda jest ważna? Warunki, które musi spełniać zgoda pacjenta możemy podzielić na...
Czytaj dalej
ZGODA PACJENTASPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK
CO GROZI ZA SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK? Sprzedaż towarów podrobionych a prawo własności przemysłowej Prawdziwą plagą XXI wieku jest plaga wszechobecnych towarów podrob...
Czytaj dalej
SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEKSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
