NOWY ŁAD – SKŁADKA ZDROWOTNA
autor: Łukasz Pasternak
02.02.2022
Jak dobrze wiadomo, od 1 stycznia 2022r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy podatkowe, które zawiera tzw. Nowy Ład, określany również jako Polski Ład. Do zachodzących zmian należy sposób ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zasady rozliczania tych składek.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pokrótce, zmianom w obliczaniu składek zdrowotnych w zależności od wybranej formy opodatkowania działalności gospodarczej.
W przypadku gdy przedsiębiorca wybrał opodatkowanie swojej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – zasadą jest roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Co to oznacza?
Składki obliczane są co miesiąc – od miesięcznej podstawy wymiaru, jednak po zakończeniu roku dodatkowo ustalana jest wysokość składki rocznej – od rocznej podstawy jej wymiaru.
Co jeśli okaże się, że składka roczna wyszła mniejsza bądź większa w stosunku do sumy miesięcznie opłacanych składek?
W takim przypadku, będzie trzeba dopłacić zaistniałą różnicę bądź w przypadku gdy roczna składka okaże się większa – wystąpić o zwrot nadpłaty.
Ile wynosi wysokość składki?
Wysokość składki będzie wynosić, tak jak do tej pory – 9 %.
Zmiany dotkną przedsiębiorców, rozliczających się w formie podatku liniowego. Przy podatku liniowym wysokość składki zdrowotnej wyniesie – 4,9%.
Jednak należy pamiętać o wyjątku – w przypadku, kiedy obliczona składka będzie niższa niż kwota 9% minimalnego wynagrodzenia (mowa o 270,90zł), wysokość składki będzie trzeba podnieść do tej kwoty – zatem w takiej sytuacji, kwota minimalnego wynagrodzenia będzie podstawą wymiaru składki.
Jak ustalić miesięczną i roczną podstawę wymiaru?
W przypadku skali podatkowej i podatku liniowego miesięczną podstawę wymiaru składki stanowi dochód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka. Chyba, że zachodzi wspomniany wyżej wyjątek – wtedy podstawę wymiaru składki stanowi kwota minimalnego w danym roku wynagrodzenia.
Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest za okres – od 1 lutego bieżącego roku do 31 stycznia następnego roku. Stanowi ją dochód z działalności gospodarczej – jak go obliczyć?
W pierwszej kolejności oblicza się różnicę między osiągniętymi przychodami z tytułu działalności gospodarczej a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów. Następnie w ten sposób otrzymany wynik pomniejsza się o kwotę opłaconych w danym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe – o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, miesięczną podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi:
- 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale – o ile przychody z prowadzenia działalności nie przekroczyły 60 000 zł – mowa o przychodach osiągniętych od początku roku kalendarzowego
- 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale – o ile przychody z prowadzenia działalności nie przekroczyły 60 000 ale też nie były wyższe niż 300 000 zł
- 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale – jeżeli przychody z prowadzenia działalności przekroczyły kwotę 300 000 zł
Przychody te, oczywiście należy pomniejszyć o opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe – jeżeli tylko nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów albo nie zostały odliczone od dochodu na podstawie ustawy PIT.
Roczna podstawa wymiaru przy tej formie opodatkowania obliczana jest jako iloczyn liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i kwoty 60%,100% lub 180% w zależności od wielkości uzyskanego przychodu.
Z kolei jeżeli wybraną formą podatkową jest karta podatkowa – tu podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień 1 stycznia danego roku – czyli wysokość składki wynosi 270,90zł. Składka w takiej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
ŹRÓDŁO:
https://www.zus.pl/documents/10182/3996913/Polski+%C5%81ad+-+poradnik.pdf/f4f5043f-4487-2e82-e93a-8f8d7cc6c5f9
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Abonament RTV
Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego to jedno z takich pism, których nikt nie chce otrzymać. Czy wszyscy, którzy nie pła...
Czytaj dalej
Abonament RTVSANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKI
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO JAKIE BANKI Sankcja kredytu darmowego to szansa na darmowy kredyt. Może zapewnić sporą korzyść finansową osobom, które zaciągnęły kredyt konsumencki. Sankcja kredy...
Czytaj dalej
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKIDARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?
DARMOWY KREDYT - CZY TO MOŻLIWE? W dzisiejszych czasach, kiedy rynek finansowy stale ewoluuje, pojawiają się coraz to nowsze i bardziej innowacyjne produkty oraz usługi. Jednym z takich koncepcyj...
Czytaj dalej
DARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki