Likwidacja oddziału przedsiębiorcy zagranicznego – kiedy nie jest konieczna?
autor: Łukasz Pasternak
16.09.2020
Przedsiębiorcy zagraniczny często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polski w formie oddziału. Taki sposób prowadzenia działalności jest spotykany przez przedsiębiorców działających m.in. w branży budowlanej czy finansowej.
Regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę zagranicznego w formie oddziału na terytorium Polski zostały uregulowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Niemniej jednak wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego budzi pewne wątpliwości. Jedną z kwestii budzących wątpliwości jest konieczność przeprowadzenia procedury formalnej likwidacji oddziału przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce, w sytuacji gdy spółka ta została przejęta i połączyła się z inną spółka.
Warto wskazać, że w szczególności art. 92 u.s.d.g. reguluje kwestie związane z likwidacją oddziału będącej następstwem:
1. decyzji o zakazie wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę zagranicznego w ramach oddziału, wydanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki,
2. decyzji przedsiębiorcy zagranicznego o likwidacji oddziału
– stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu spółek handlowych o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Brzmienie powyższego przepisu prowadzi do wnioski, że należy przeprowadzić procedurę likwidacyjną oddziału analogiczną do tej uregulowanej w art. 274 i nast. k.s.h. Wiąże się to z koniecznością podjęcia szeregu dodatkowych czynności, w tym m.in. wezwania wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o otwarciu likwidacji. Tym samym formalne wykreślenie oddziału z rejestru przedsiębiorców KRS opóźnia się co najmniej o kilka miesięcy.
Niemniej jednak w przypadku połączenia spółek, które posiadają oddziały na terytorium Polski, należy zadać pytanie czy spółka powstała z połączenia powinna formalnie zlikwidować jeden z oddziałów? Jednocześnie należy zbadać czy w takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 92 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a w szczególności czy konieczne będzie przeprowadzenie procedury likwidacji.
Wydaje się, że w takim przypadku z chwilą przejęcia spółki przejmowanej spółka ta przestaje istnieć, a tym samym znika również jej oddział w Polsce.
Oddział bowiem, jako jednostka organizacyjna zagranicznego przedsiębiorcy, w tym przypadku spółki, nie posiadająca osobowości prawnej nie może istnieć samodzielnie, tj. w oderwaniu od bytu zagranicznej spółki.
Wobec powyższego jeżeli zatem spółka przejmowana przestaje istnieć i zostaje wykreślona z rejestru handlowego, z tą samą chwilą przestaje istnieć również jej polski oddział.
Tym samym nie ma potrzeby przeprowadzania formalnej likwidacji oddziału, gdyż procedura ta może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy nadal istnieje zagraniczna jednostka macierzysta.
Wobec powyższego nasuwa się konstatacja zgodnie, z którą likwidacja przedsiębiorcy zagranicznego i wykreślenie go z rejestru handlowego skutkuje tym, że na terytorium polski nie ma potrzeby przeprowadzania formalnej procedury likwidacji oddziału.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Abonament RTV
Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego to jedno z takich pism, których nikt nie chce otrzymać. Czy wszyscy, którzy nie pła...
Czytaj dalej
Abonament RTVSANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKI
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO JAKIE BANKI Sankcja kredytu darmowego to szansa na darmowy kredyt. Może zapewnić sporą korzyść finansową osobom, które zaciągnęły kredyt konsumencki. Sankcja kredy...
Czytaj dalej
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKIDARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?
DARMOWY KREDYT - CZY TO MOŻLIWE? W dzisiejszych czasach, kiedy rynek finansowy stale ewoluuje, pojawiają się coraz to nowsze i bardziej innowacyjne produkty oraz usługi. Jednym z takich koncepcyj...
Czytaj dalej
DARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki