Alimenty na dorosłe dziecko

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Przepisy kodeksu rodzinnego nie określają górnej granicy wieku dziecka, którego osiągnięcie zwalnia rodziców od obowiązku alimentacyjnego.
Zgodnie z treścią art. 133 § 1 k.r.o. rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości uprawnionego (dziecka). Wobec czego odpowiadając na pytanie w jakim zakresie rodzic obowiązany jest do świadczeń alimentacyjnych na dorosłe dziecko należy wskazać, że w przypadku dorosłego dziecka zdolność do samodzielnego utrzymania się będzie w zasadniczej mierze wyznaczała zakres obowiązku alimentacyjnego.
W orzecznictwie przyjmuje się, że dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę.
Powyższe nie oznacza jednak, że dziecko może w nieograniczonym okresie czasu pobierać świadczenia alimentacyjne od rodziców. Albowiem w przypadku dzieci dorosłych rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Stan prawny na dzień 16.05.2015 r.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, u...
Czytaj dalej
Utwór jako przedmiot prawa autorskiegoPlan spłaty
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa upadłościowego kolejnym etapem po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, o i...
Czytaj dalej
Plan spłatyPrzewłaszczenie na zabezpieczenie
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym, Umowa ta polega na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzec...
Czytaj dalej
Przewłaszczenie na zabezpieczenieSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
