Poręczenie majątkowe zamiast tymczasowego aresztowania
16.09.2020
Poręczenie majątkowe na gruncie Kodeksu postępowania karnego stanowi środek zapobiegawczy o nieizolacyjnym charakterze. Podstawowym celem środków zapobiegawczych, w tym poręczenia majątkowego, jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego na wszystkich jego etapach.
Zgodnie z art. 266 k.p.k. poręczenie majątkowe w postaci pieniędzy, papierów wartościowych, zastawu lub hipoteki może złożyć oskarżony albo inna osoba. W praktyce najczęściej poręczenie majątkowe składają najbliżsi członkowie rodziny (np. małżonek).
Należy pamiętać, iż zastosowanie uprzednio wobec podejrzanego czy też oskarżonego tymczasowego aresztowania nie wyklucza jednak zamiany aresztu na poręczenie majątkowe, które to pozwoli podejrzanemu lub oskarżonemu na opuszczenie aresztu i odpowiadanie z tzw. wolnej stopy. Zgodnie z treścią art. 254 k.p.k. oskarżony (lub podejrzany) może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego.
Źródło:
Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U.2020.30 t.j. z dnia 2020.01.09)
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji. Stan na dzień 15.09.2020 r.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Przestępstwo stalkingu na gruncie polskiego Kodeksu karnego
Art. 190a k.k., który kryminalizuje przestępstwo stalkingu, został dodany do Kodeksu karnego na skutek ustawy z 25.02.2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny (Dz.U. Nr 72, poz. 381). Przedmiotem ...
Czytaj dalej
Przestępstwo stalkingu na gruncie polskiego Kodeksu karnegoPrzestępstwo groźby karanej
Zachowanie sprawcy, wyczerpujące znamiona przestępstwa stypizowanego w art. 190 k.k., polega na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej. P...
Czytaj dalej
Przestępstwo groźby karanejPrzestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej człowieka na gruncie polskiego Kodeksu karnego.
Przedmiotem ochrony przestępstwa z art. 217 k.k. jest nietykalność cielesna człowieka, która jednocześnie stanowi jedno z dóbr osobistych. Zgodnie z przytoczonym powyżej artykułem, kto uderza...
Czytaj dalej
Przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej człowieka na gruncie polskiego Kodeksu karnego.Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
