Podjęcie warunkowo umorzonego postępowania karnego

autor: Łukasz Pasternak
05.03.2021
Instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego stanowi środek probacyjny i skutkuje odstąpieniem od skazania i jednoczesnym poddaniem sprawcy próbie. Sąd, orzekając w formie wyroku o warunkowym umorzeniu postępowania karnego, może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Ponadto należy pamiętać, że umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd nakłada na sprawcę obowiązek naprawienia szkody w całości albo w części, a w miarę możliwości również obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo zamiast tych obowiązków orzeka nawiązkę.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w okresie próby sprawca bezwzględnie powinien wywiązywać się z nałożonych na niego obowiązków jak również przestrzegać powszechnie obowiązujących norm prawnych.
W przypadku uchybienia przez sprawcę nałożonym na niego obowiązkom, zgodnie z art. 68 k.k. Sąd obligatoryjnie podejmie warunkowo umorzone postępowanie karne w przypadku, w którym sprawca popełni w okresie próby przestępstwo umyślne i za to przestępstwo sprawca zostanie prawomocnie skazany, jak również w przypadku, w którym pomimo udzielenia sprawcy pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, sprawca uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.
Sąd fakultatywnie podejmie warunkowo umorzone postępowanie karne jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne niż przestępstwo umyślne, jeżeli uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody jak również w przypadku, w którym sprawca po wydaniu orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.
W przypadku podjęcia postępowania warunkowo umorzonego sprawa toczy się od nowa na zasadach ogólnych, przed sądem będącym właściwym do jej rozpoznania.
Należy pamiętać, że jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy od jego zakończenia nie podjęto postępowania, umorzenie staje się ostateczne, a sprawca nie może już zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Stan prawny na dzień 03.03.2021r.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
JAK WNIEŚĆ PRYWATNY AKT OSKARŻENIA?
Na gruncie polskiego prawa karnego wyróżniono kategorię tzw. przestępstw prywatnoskargowych, czyli ściganych z oskarżenia prywatnego. Postępowanie prywatnoskargowe jest jednym ze szczególnych ...
Czytaj dalej
JAK WNIEŚĆ PRYWATNY AKT OSKARŻENIA?ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA BŁĘDY MEDYCZNE
W zeszłym tygodniu, poruszyliśmy temat błędów medycznych (link). W dzisiejszym artykule rozszerzymy to zagadnienie, o to jakie kary grożą personelowi medycznemu za popełnienie błędu medyczne...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA BŁĘDY MEDYCZNEFORMY WINY UMYŚLNEJ – ZAMIAR BEZPOŚREDNI I EWENTUALNY
W poprzednim artykule (link) omówiliśmy formy winy nieumyślnej, czyli lekkomyślność i niedbalstwo, o których mowa w art. 9 § 2 Kodeksu Karnego. W dzisiejszym wpisie, przyjrzymy się § 1 te...
Czytaj dalej
FORMY WINY UMYŚLNEJ – ZAMIAR BEZPOŚREDNI I EWENTUALNYSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
