ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE
19.11.2024
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE
Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wielokrotnie zdarza się, iż wspólnicy czy też członkowie zarządu tej spółki przekonani są o braku swojej odpowiedzialności. Przekonanie to jest prawdziwe tylko w części, ponieważ wspólnicy o ile nie zasiadają w zarządzie spółki nie odpowiadają za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nieco inaczej wygląda sytuacja odpowiedzialności osób wchodzących w skład organu zarządzającego spółki – czyli mówiąc nieco prościej członka zarządu. Bycie członkiem zarządu to nie tylko profity pochodzące z tytułu zasiadania w zarządzie ale również odpowiedzialność związana z funkcjonowaniem spółki. Decyzje zarządu dotyczące spółki mogą narazić nie tylko spółkę na odpowiedzialność podatkową ale również ich samych. Tym samym działania podejmowane przez członków zarządu mogą narazić nie tylko spółkę z oo ale również ich samych na ryzyko poniesienia dotkliwej odpowiedzialności. W niniejszym wpisie postaramy się przybliżyć następujące kwestie:
- jakie są zasady odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe? Kiedy członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe? Do jakiej odpowiedzialności może zostać pociągnięty członek zarządu? Czy zarząd odpowiada za zaległości podatkowe? Czy członek zarządu odpowiada karnie ? Czy i jak członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności za zobowiązania spółki?
W ustawie ordynacja podatkowa wskazana, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prostej spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna
Spis treści:
1. RODZAJE ODPOWIEDZIALNOŚCI – ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZARZĄDU
2. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZALEGŁOŚCI PODATKOWE – ODPOWIEDZIALNOŚĆ PODATKOWA
3. UCHYLENIE SIĘ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE PRZEZ CZŁONKA ZARZĄDU SP Z OO
4. ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA CZŁONKÓW ZARZĄDU W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
5. ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA
6. PODSUMOWANIE – WSPARCIE CZŁONKÓW ZARZĄDU
7. PASTERNAK LEGAL PRAWO DLA BIZNESU
RODZAJE ODPOWIEDZIALNOŚCI – ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZARZĄDU
Najogólniej rzecz ujmując odpowiedzialność członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możemy podzielić na:
- odpowiedzialność cywilną;
- odpowiedzialność podatkową – odpowiedzialność za zaległości podatkowe;
- odpowiedzialność karną;
- odpowiedzialność administracyjna np. w przypadku zawarcia zmowy przetargowej
Podział ten został przyjęty przez nas na potrzeby niniejszego opracowania i jak się wydaje może on podlegać dalszym podziałom, a co więcej zakresy odpowiedzialności niejednokrotnie mogą się przenikać.
Na marginesie warto również zauważyć, że członek zarządu może również ponosić odpowiedzialność wobec samej spółki.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZALEGŁOŚCI PODATKOWE – ODPOWIEDZIALNOŚĆ PODATKOWA
Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe jest możliwa co pokazuje brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja Podatkowa, która pozwala na pociągnięcie członków zarządu do odpowiedzialności podatkowej. Odpowiedzialność zarządu zależy od różnych czynników, w tym od tego, czy członkowie zarządu dopuścili się czynów lub zaniechań, które spowodowały niezapłacenie podatku. W związku z tym, że zagadnienie to na łamach naszego bloga posiada szczegółowe omówienie w tym miejscu warto tylko zasygnalizować tę kwestię. Ordynacja Podatkowa reguluje odpowiedzialność określonych osób za zobowiązania podatkowe oraz wskazuje kiedy osoby te od odpowiedzialności mogą się uchylić.
Członek zarządu na mocy art. 116 Ordynacji podatkowej ponosi solidarną, subsydiarną i osobistą odpowiedzialność także za zaległości podatkowe spółki z o.o. Nie może on zwolnić się z tej odpowiedzialności, wskazując że nie zajmował się sprawami finansowymi spółki, albo zlecił to profesjonalnemu podmiotowi, zajmującemu się księgowością (por. w wyroku z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 38/16).
UCHYLENIE SIĘ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE PRZEZ CZŁONKA ZARZĄDU SP Z OO
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prostej spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:
1)nie wykazał, że:
a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2309 oraz z 2023 r. poz. 1723 i 1860) albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, albo
b)niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
2)nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Innymi słowy członek zarządu chcąc uchylić się od odpowiedzialności podatkowej powinien wykazać, że:
a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2309 oraz z 2023 r. poz. 1723 i 1860) albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, albo
b)niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
2)nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Jeżeli obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał i istniał wyłącznie w czasie, gdy prowadzona była egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, uznaje się, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez winy członka zarządu, o którym mowa w § 1.
Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.
Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po likwidacji spółki, za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał po likwidacji spółki, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe po likwidacji spółki, odpowiadają osoby pełniące obowiązki członka zarządu w momencie likwidacji spółki. Przepis art. 115 § 4 stosuje się odpowiednio.
W przypadku gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prosta spółka akcyjna w organizacji lub spółka akcyjna w organizacji nie posiada zarządu, za zaległości podatkowe spółki odpowiada jej pełnomocnik albo odpowiadają wspólnicy, jeżeli pełnomocnik nie został powołany. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
Regulacje powyższe mają również zastosowanie do byłego członka zarządu oraz byłego pełnomocnika lub wspólnika spółki w organizacji.
W przypadku prostej spółki akcyjnej w organizacji, w której powołano radę dyrektorów, przepisy § 1-4 stosuje się odpowiednio do rady dyrektorów i dyrektorów.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA CZŁONKÓW ZARZĄDU W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Odpowiedzialność karna członków zarządu spółki jest odpowiedzialnością osobistą. Odpowiedzialność ta może być regulowana przepisami ustaw szczególnych, ale również takimi przepisami jak kodeks karny czy kodeks karny skarbowy. Odpowiedzialność karna polega na tym, że dana osoba w tym wypadku członek zarządu spółki odpowiada za swój czyn w granicach własnej umyślności/ nieumyślności.
Odpowiedzialność członka zarządu może mieć w tym zakresie bardzo różny charakter i sprowadzać się może zarówno z nieprawidłowościami wobec kontrahentów jak np. oszustwo, wyłudzenie kredytu, przestępstwa korupcyjne, działania na szkodę wierzycieli, ale również może polegać na działaniu na szkodę samej spółki, czy też działalności przestępczej przeciwko dokumentom czy tez odpowiedzialnością podatkową, polegającą np. na wystawianiu nierzetelnych faktur czy nierzetelnych prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
Biorąc pod uwagę fakt, iż jak pokazuje praktyka obrotu gospodarczego – spółki coraz częściej wykorzystywane są w różnego rodzaju procederach przestępczych może dojść do sytuacji w której członek zarządu ponosił będzie odpowiedzialność za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA
Wobec faktu, iż przedmiotem niniejszego opracowania jest odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki kwestie dotyczące odpowiedzialności poszczególnych osób wobec spółki czy spółki z oo w organizacji w niniejszym artykule zostaną pominięte i skoncentrujemy się na zagadnieniach odpowiedzialności zarządu za zobowiązania spółki już zarejestrowanej w KRS czyli spółki zoo jako spółki kapitałowej posiadającej już osobowość prawną.
Zasady odpowiedzialności osób zarządzających w spółce z o.o. reguluje art. 299 k.s.h. oraz 300 ksh.
Zgodnie z treścią art. 299 § 1 ksh -Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Jak wskazuje się w orzecznictwie SN – Odpowiedzialność na tej podstawie mogą ponosić tylko osoby, które wykonywały swój mandat w okresie, w którym powinien zostać zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 11 lutego 2021 r. sygn. akt III CSK 74/20).
Zasady odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki zostały opisane w jednym z wpisów poświęconych tematyce odpowiedzialności cywilnej za zobowiązania spółki – Kliknij w link i zobacz jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania spółki z oo.
PODSUMOWANIE – WSPARCIE CZŁONKÓW ZARZĄDU
Odpowiedzialność członka zarządu spółki z oo może być widoczna na wielu polach. Warto zatem już przed objęciem stanowiska w zarządzie spółki dowiedzieć się jak w sposób prawidłowy zabezpieczyć majątkowe interes członka zarządu. Zasady odpowiedzialności cywilnoprawnej członków zarządu pozawalają na podjęcie skutecznej obrony przez członka zarządu co często wymaga jednak podjęcia się określonych działań wymagających swego rodzaju doświadczania. Jeśli zatem szukasz pomocy prawnej w zakresie odpowiedzialności członka zarządu, czy to na polu:
- cywilnym
- karnym
- podatkowym lub
- administracyjnym,
skorzystaj z pomocy naszego prawnika. Pasternak LEGAL to kancelaria adwokacka przyjazna przedsiębiorcom.
Czy wiesz, że:
Prowadzimy również szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu.
Zapraszamy do kontaktu
Skontaktuj się i zadaj nam dowolne pytanie.
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, celem omówienia Twojej sprawy. Odpowiadamy szybko – sprawdź !
Zainteresuje Cię również:
Zapraszamy również do zapisania się do newslettera:
Baza wiedzy, informacje o produktach i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentów.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
PASTERNAK LEGAL PRAWO DLA BIZNESU
Pasternak Legal – jako kancelaria przyjazna przedsiębiorcom swoją działalność w dużej mierze koncentruje na kompleksowym wsparciu przedsiębiorców w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Nasze usługi kierunkowane są na skuteczne rozwiązywanie problemów przedsiębiorców oraz udzielanie im efektywnej pomocy w prowadzeniu działalności. Dbamy o to by model biznesowy naszego Klienta został osadzony w najkorzystniejszych realiach prawnych i podatkowych, przez co często tworzymy usługi i rozwiązania „ szyte na miarę”.
“Biznes bez Tajemnic” – Seria będąca wynikiem misji Pasternak LEGAL chcemy wspierać przedsiębiorców w efektywnym i skutecznym prowadzeniu biznesu. Budujemy efektywne ramy prawne i podatkowe, by biznes naszych klientów był efektywny, bezpieczny i zyskowny. Niech “Biznes bez Tajemnic” stanie się Twoim przewodnikiem w efektywnym i skutecznym prowadzeniu firmy, gdzie każdy krok jest świadomy, a sukces staje się rezultatem klarownych działań.
Jesteśmy dostępni na:
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa. Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wielokrotnie zdarza się, iż wspólnicy czy też członkowie zarządu tej spółki prze...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOOZMIANA ADRESU SIEDZIBY SPÓŁKI
ZMIANA ADRESU SIEDZIBY SPÓŁKI Zmiana adresu Spółki zoo podobnie jak inne zmiany takie jak zmiana siedziby spółki, zmiana wspólników, zmiana zarządu spółki czy np. wpisanie prokurenta wym...
Czytaj dalej
ZMIANA ADRESU SIEDZIBY SPÓŁKIPRZEDAWNIENIA DŁUGÓW
Spis treści: 1. Czy długi się przedawniają? 2. Jakie długi się przedawniają? 3. Kiedy następuje przedawnienie długu? 4. Przedawnienie długu a prawo konsumenta 5. Jak liczyć przedaw...
Czytaj dalej
PRZEDAWNIENIA DŁUGÓWSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki