Licencja a przeniesienie majątkowych praw autorskich – różnice kwestie wybrane
autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Przepisy regulują kwestie dotyczące rozporządzania i korzystania z utworu innej osoby. Zauważyć należy, że możliwe jest rozporządzanie i korzystanie z utworu innej osoby przy wykorzystaniu instytucji przeniesienia autorskich praw majątkowych lub przy wykorzystaniu umowy licencyjnej.
Przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. prawie autorskim i prawach pokrewnych regulują kwestie dotyczące zarówno przeniesienia autorskich praw majątkowych jak również kwestie związane z udzieleniem licencji. Umowa o przeniesienie praw autorskich to umowa, przy pomocy której twórca przenosi na nabywcę autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez siebie utworu. Pamiętać przy tym należy, iż w ślad z art. 53 w/w ustawy umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Umowa w sposób precyzyjny powinna określać utwór lub utwory, do którego autorskie prawa majątkowe zostaną zbyte, może to być zarówno utwór już istniejący jak również utwór, który dopiero powstanie.
W przypadku utworów nowy powstałych należy pamiętać o wykluczeniu możliwości zawarcia umowy, w której twórca przekazałby autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów swojego autorstwa, które to dopiero powstaną w przyszłości. Dozwolone jest co prawda zawarcie umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworów, które powstaną w przyszłości, z tym jednak zastrzeżeniem, że klauzula ta nie będzie obejmowała całego przyszłego dorobku danej osoby.
Umowa powinna również w sposób precyzyjny dokładnie określać pola eksploatacji, prawo twórcy do wynagrodzenia, oświadczenie o posiadaniu praw przez twórcę, moment przejścia praw na nabywcę jak również czas trwania umowy.
Co do zasady przeniesienie praw autorskich majątkowych będzie mieć charakter trwały, jednak dopuszczalne jest zawarcie umowy na czas określony.
Wskazując na różnice pomiędzy umową o przeniesienie autorskich praw majątkowych a umową licencyjną należy wskazać, że umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu ma taki skutek, że po jej podpisaniu jedyną osobą uprawnioną do korzystania z utworu będzie nabywca.
Odnosząc się z kolei do umowy licencyjnej, należy wskazać, iż jest to umowa o korzystanie z utworu, w związku z czym autorskie prawa majątkowe po jej zawarciu nie przejdą na drugą stronę umowy.
W związku z powyższym twórcy nadal będzie przysługiwało prawo do samodzielnego korzystania ze swojego utworu, czerpania z niego korzyści jak również co do zasady udzielania dalszych licencji.
Podobnie jak w przypadku umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych, umowa licencyjna powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, a jej strony powinny w sposób precyzyjny określić pola eksploatacji utworu, prawo twórcy do wynagrodzenia, jak również czas trwania umowy.
Umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba że w umowie postanowiono inaczej. Jeżeli strony w umowie nie postanowiły inaczej, a licencji udzielono na czas nieoznaczony, twórca może ją wypowiedzieć z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku na rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego. Licencję udzieloną na okres dłuższy niż pięć lat uważa się, po upływie tego terminu, za udzieloną na czas nieoznaczony.
Źródło:
Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03)
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wielokrotnie zdarza się, iż wspólnicy czy też członkowie...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO ZA ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOO Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wielokrotnie zdarza się, iż wspólnicy czy też członkowie zarządu tej spółki prze...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU SPÓŁKI ZOOZMIANA ADRESU SIEDZIBY SPÓŁKI
ZMIANA ADRESU SIEDZIBY SPÓŁKI Zmiana adresu Spółki zoo podobnie jak inne zmiany takie jak zmiana siedziby spółki, zmiana wspólników, zmiana zarządu spółki czy np. wpisanie prokurenta wym...
Czytaj dalej
ZMIANA ADRESU SIEDZIBY SPÓŁKISkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki