Jak skutecznie złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa?

autor: Łukasz Pasternak
16.09.2020
W celu zainicjowania wszczęcia postępowania karnego przeciwko sprawcy czynu zabronionego niezbędnym jest poinformowanie o popełnieniu przestępstwa organów ścigania. Wyjątkiem od powyższej zasady pozostają tzw. przestępstwa prywatnoskargowe, w odniesieniu do których postępowanie wszczyna się poprzez złożenie prywatnego aktu oskarżenia bezpośrednio do Sądu.
Zgodnie z art. 304 § 1 k.p.k. każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Z powyższego wynika, iż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa może złożyć każdy, nie tylko osoba bezpośrednio pokrzywdzona przestępstwem.
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa może zostać złożone w formie pisemnej bądź też ustnej.
Pisemne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa powinno spełniać wszelkie wymogi pisma procesowego oraz zawierać pomocne organom ścigania informacje mające na celu ustalenie oraz ujęcie sprawcy czynu zabronionego, wszelkie okoliczności faktyczne sprawy jak również dowody wskazujące na popełnienie przestępstwa.
Ustawodawca, obok formy pisemnej, wyróżnił także formę ustną złożenia zawiadomienia. Zgodnie z art. 304a. k.p.k. sporządza się wspólny protokół z przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie i przesłuchania w charakterze świadka osoby zawiadamiającej; w protokole tym można również zamieścić wniosek o ściganie.
Na wniosek pokrzywdzonego składającego zawiadomienie o przestępstwie wydaje mu się potwierdzenie złożenia zawiadomienia, zawierające datę oraz miejsce jego przyjęcia, wskazanie organu przyjmującego wraz z danymi do kontaktu, sygnaturę sprawy, dane określające tożsamość pokrzywdzonego, czas i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy zawiadomienie, oraz zwięzły opis czynu i wyrządzonej szkody. O prawie tym należy pokrzywdzonego pouczyć.
Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa.
Źródło:
Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U.2020.30 t.j. z dnia 2020.01.09)
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?
Jazda pod wpływem alkoholu: Zagrożenie i Konsekwencje Jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialnym zachowaniem, ale także naruszeniem prawa. Nie tylko narażasz siebie na ogromne...
Czytaj dalej
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?Odroczenie wykonania kary
Odroczenie wykonania kary Prawo daje skazanym narzędzia, dzięki którym mogą oni uniknąć odbywania kary w zakładzie karnym. Jednym z nich jest np. odbywanie kary w systemie dozoru elektroniczne...
Czytaj dalej
Odroczenie wykonania karyPranie pieniędzy co to jest?
Pranie pieniędzy co to jest? Seria Expercka Spis treści: 1. Co to jest pranie brudnych pieniędzy 2. Znaczenie dla Biznesu i Społeczeństwa 3. Jak wygląda przeciwdziałanie praniu brud...
Czytaj dalej
Pranie pieniędzy co to jest?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
