Dobrowolne poddanie się karze na etapie postępowania sądowego – czy warto?

autor: Łukasz Pasternak
16.09.2020
Przewidziana w art. 387 k.p.k. instytucja dobrowolnego poddania się karze daje możliwość poddania się karze już na początkowym etapie postępowania sądowego. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku.
Należy jednak pamiętać, iż przed podjęciem decyzji o dobrowolnym poddaniu się karze oskarżony powinien mieć zapewnioną pomoc prawną, albowiem to właśnie obrońca, jako profesjonalny pełnomocnik, we właściwy sposób oceni sytuację procesową swojego Klienta jak również w sposób rzetelny i fachowy przedstawi możliwości obrony. Powyższe okoliczności bez wątpienia zapewnią podejrzanemu pełną ochronę interesów oskarżonego w postępowaniu karnym.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?
Jazda pod wpływem alkoholu: Zagrożenie i Konsekwencje Jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialnym zachowaniem, ale także naruszeniem prawa. Nie tylko narażasz siebie na ogromne...
Czytaj dalej
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?Odroczenie wykonania kary
Odroczenie wykonania kary Prawo daje skazanym narzędzia, dzięki którym mogą oni uniknąć odbywania kary w zakładzie karnym. Jednym z nich jest np. odbywanie kary w systemie dozoru elektroniczne...
Czytaj dalej
Odroczenie wykonania karyPranie pieniędzy co to jest?
Pranie pieniędzy co to jest? Seria Expercka Spis treści: 1. Co to jest pranie brudnych pieniędzy 2. Znaczenie dla Biznesu i Społeczeństwa 3. Jak wygląda przeciwdziałanie praniu brud...
Czytaj dalej
Pranie pieniędzy co to jest?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
