Co grozi za posiadanie marihuany?
08.01.2024
Spis treści:
1. Kary za posiadanie marihuany w Polsce
2. Odpowiedzialność za posiadanie – jaka kara za posiadanie marihuany?
3. Odpowiedzialność nieletnich
4. Co grozi za posiadanie marihuany 17-latkom i starszym?
6. Czy można uniknąć kary?
5. Kiedy można liczyć na warunkowe umorzenie sprawy
7. Podsumowanie
8. Specjalizacja
Kary za posiadanie marihuany w Polsce
Za posiadanie przy sobie marihuany grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Czy zawsze?
Podstawę odpowiedzialności karnej stanowi Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Pierwszy z aktów prawnych definiuje charakterystykę środków, których nie można legalnie posiadać. Drugi nadaje ogólne zasady odpowiedzialności karnej. Według statystyk policyjnych, posiadanie marihuany stanowi najwyższy odsetek przestępstw narkotykowych.
Odpowiedzialność za posiadanie – jaka kara za posiadanie marihuany?
Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, ziele konopi innych niż włókniste i wyciągi z nich stanowią środek odurzający. Posiadanie takiego środka jest nielegalne chyba że inna ustawa przewiduje legalność jego posiadania. Przykładem może tutaj być medyczna marihuana.
Żeby jednak móc z niej legalnie korzystać, należy mieć przy sobie dowód, że substancja jest niezbędna w leczeniu. Może to być zaświadczenie o leczeniu lub kopia recepty. Czy oznacza to, że można mówić o legalności marihuany? Jest to wyjątek, ponieważ co do zasady w Polsce posiadanie marihuany jest karalne.
Choć zagadnienie to budzi niemałe kontrowersje w społeczeństwie, a krytyka prohibicji narkotykowej niewątpliwie przybiera na sile, to przepisy penalizujące posiadanie marihuany mają na celu ochronę życia i zdrowia publicznego.
Ogólna zasada dotycząca odpowiedzialności karnej za posiadanie substancji niedozwolonych jest zawarta w art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii i wskazuje na karę pozbawienia wolności do lat 3 za bezprawne posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Innymi słowy co do zasady za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Czy jednak na przykład 13-latek zatrzymany z 3 g marihuany trafi do więzienia? Nie, ponieważ Kodeks karny przewiduje tego typu odpowiedzialność po ukończeniu wyższego wieku niż lat 13.
Konsekwencje prawne posiadania marihuany są różne w zależności od tego, czy jest to medyczna marihuana, którą ktoś ma prawo posiadać, a także w zależności od innych czynników – wieku i poczytalności. Kara pozbawienia wolności grozi sprawcy, który ukończył wiek wymagany przez obowiązujące przepisy prawa.
Warto zauważyć, że za posiadanie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, jednak jeśli u sprawcy znaleziono znaczną ilość substancji określanych, jako środki odurzające lub substancje psychotropowe, może być ona wyższa – nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Odpowiedzialność nieletnich
Dla młodszych sprawców (poniżej 17 roku życia) zatrzymanych pod zarzutem nielegalnego posiadania marihuany przewidziane są środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Co kryje się pod tymi pojęciami?
Wśród środków wychowawczych można wymienić:
– zobowiązanie do określonego działania, np. poddania się terapii, wykonania prac społecznych, omijanie wskazanych miejsc,
– nadzór kuratora,
– umieszczenie w ośrodku wychowawczym.
Środek leczniczy to umieszczenie w zakładzie leczniczym, w którym są nieletni może otrzymać opiekę psychiatryczną lub leczenie uzależnienia. Z kolei środek poprawczy oznacza umieszczenie sprawcy w zakładzie poprawczym czyli placówce, która ma wykształcić w sprawcy pożądane zachowania społeczne.
Co grozi za posiadanie marihuany 17-latkom i starszym?
Czy osoba po ukończeniu 17 roku życia przyłapana z marihuaną od razu trafi do więzienia?
Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii różnicują sytuację posiadacza w zależności od ilości narkotyku jaką posiada. Art. 62 ust. 2 ustawy przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat w przypadku posiadania znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych. Przepisy jednak nie wskazują, od jakiej wartości zaczyna się „znaczna” ilość środków odurzających. Obecnie w orzecznictwie przyjmuje się za Sądem Najwyższym pogląd, że jest to ilość, którą mogłoby skonsumować co najmniej kilkadziesiąt uzależnionych.
Mniej dotkliwa kara przewidziana jest w typie podstawowym, opisanym w art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: do lat trzech.
Jeszcze niższa kara, w typie uprzywilejowanym, jest określona w art. 62 ust. 3. Przepis ten mówi o wypadku mniejszej wagi i określa karę pozbawienia wolności do roku. Co oznacza „wypadek mniejszej wagi?” Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 stycznia 2019 r. (sygn. IV KK 717/18) wskazał, że należy w tym zakresie uwzględnić nie tylko posiadaną ilość narkotyku, ale też jego rodzaj i okoliczność, czy oskarżony odpowiadał już karnie za przestępstwo dotyczące substancji niedozwolonych. Wypadkiem mniejszej wagi może być zatem incydentalne posiadanie nieznacznej ilości marihuany. Wyżej wspomniano, iż wymiar grożącej kary za posiadanie marihuany zależy przede wszystkim od jej ilości. Niezależnie jednak od powyższego w razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków uznanego przez Sąd za wypadek mniejszej wagi oskarżony zachowuje również szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego.
O warunkowym umorzeniu postępowania pisaliśmy tutaj.
Kiedy następuje ustanie karalności (przedawnienie karalności) przestępstwa?
Analizując sprawy dotyczące posiadania marihuany, z naszego doświadczenia wynika, że warto bronić się w sprawie – wpływa to na niższy wymiar kary. W sprawach o przestępstwo posiadania marihuany ważne jest powierzenie sprawy adwokatowi od spraw karnych.
Szukasz pomocy adwokata dla siebie lub osoby najbliższej? Zadzwoń lub napisz odpowiadamy szybko!
Skontaktuj się i zadaj nam dowolne pytanie.
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, celem omówienia Twojej sprawy. Odpowiadamy szybko – sprawdź !
Czy można uniknąć kary?
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje w art. 62a jeszcze jedną kategorię sprawców – tych, którzy posiadają niedozwolone substancje „na własny użytek”, w ilości „nieznacznej”. W przypadku takich spraw możliwe jest umorzenie postępowania karnego, czyli najbardziej korzystna sytuacja na oskarżonego. Należy jednak wykazać, że ilość posiadanych środków odurzających była nieznaczna, były one przeznaczone wyłącznie dla sprawcy, a także, że karanie sprawcy byłoby niecelowe.
Kiedy można liczyć na warunkowe umorzenie sprawy?
W tym przypadku również przepisy nie precyzują, ile oznacza nieznaczna ilość. Orzecznictwo wskazuje, że w niektórych przypadkach posiadania przez sprawcę nieznacznej ilości narkotyku można twierdzić, że przestępstwa nie było. Na przykład Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 7.12.2006 r. (sygn. II AKa 249/06), uniewinnił skazanego przez sąd niższej instancji za posiadanie śladowej ilości suszu konopi indyjskich wskazując, że ustawa penalizuje sytuację, w której sprawca posiada narkotyk w ilości umożliwiającej co najmniej jednorazowe użycie odnosząc się do dawki zwyczajowo przyjętej dla danego narkotyku. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 23.12.2008 r. (II AKa 380/08), przyjął kryterium jednej działki jako punkt odniesienia. Sprawy o posiadanie substancji niedozwolonych w śladowej ilości, które dotarły do Sądu Najwyższego były przez ten Sąd rozstrzygane na korzyść skazanych. Należy jednak podkreślić, że na wcześniejszych etapach, w sądach rejonowych wydawane były różne wyroki: zarówno nakładające karę w typie podstawowym przestępstwa (kara pozbawienia wolności do lat 3), jak i w typie uprzywilejowanym, a nawet umarzające postępowanie.
Reasumując powyższe a w szczególności treść art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kara za posiadanie narkotyków uzależniona jest od ilości środków odurzających, jakie dana osoba posiada.
Co zatem grozi komuś, kto ma w posiadaniu środki odurzające? Jest to kara pozbawienia wolności, nawet do lat 10. Możliwe jest umorzenie postępowania karnego w przypadku określonym w art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jednak nie jest to pewne. Istnieje też możliwość złożenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sprawca jest poddawany próbie, która może trwać od roku do 3 lat. Jeśli sprawca w tym okresie popełni przestępstwo, jego sprawa o posiadanie środków odurzających może zostać wznowiona.
Podsumowanie
Polska, podobnie jak wiele innych krajów na świecie, ma surowe przepisy dotyczące posiadania narkotyków, w tym marihuany. Mimo, że wiele krajów zdepenalizowało posiadanie marihuany na własny użytek w Polsce organy ścigania wciąż stawiają zarzuty osobom zatrzymanym nawet z niewielką ilością marihuany. Przepisy dotyczące penalizacji posiadania marihuany i innych środków o podobnym działaniu nie są precyzyjne. Przewidują różną odpowiedzialność w zależności od ilości posiadanego środka. Jednak ilość ta określona jest w sposób ogólnikowy. Osoba, której postawiono zarzut posiadania marihuany czy innych substancji, powinna mieć profesjonalną pomoc prawną. Kancelaria Pasternak Legal świadczy pomoc prawną dla osób w takiej sytuacji. Obrona w sprawach karnych, w tym również za posiadanie substancji niedozwolonych, jest elementem naszej oferty. Zapraszamy do kontaktu.
Jesteśmy gotowi do podjęcia natychmiastowych działań w sytuacjach niecierpiących zwłoki.
Świadczymy usługi prawne w zakresie pomocy prawnej w aspektach prawa karnego. Zespół Pasternak LEGAL tworzą doświadczeni adwokaci w zakresie prowadzenia spraw karnych, autorzy publikacji naukowych z zakresu prawa w tym prawa karnego.
Specjalizacja
Adwokat Łukasz Pasternak jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu prawa:
- karnego,
- prawa handlowego
- prawa zamówień publicznych,
w licznych renomowanych prawniczych czasopismach naukowych.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się do Newslettera
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa. Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
KARUZELA VAT OSZUSTWO PODATKOWE
KARUZELA VAT OSZUSTWO PODATKOWE Oszustwem podatkowym potocznie nazywane jest działanie, którego celem jest uchylenie się od obowiązku podatkowych. Najczęściej zachowanie to przyjmuje postać ni...
Czytaj dalej
KARUZELA VAT OSZUSTWO PODATKOWEWezwanie Skazanego do Stawienia w Zakładzie karnym – 79 kkw
Wezwanie Skazanego do Stawienia w Zakładzie karnym - 79 kkw Zatrzymanie i doprowadzenie do aresztu śledczego zostało uregulowane w obowiązujących przepisach prawa w regulacjach kodeksu karnego w...
Czytaj dalej
Wezwanie Skazanego do Stawienia w Zakładzie karnym – 79 kkwOszustwo internetowe: Jak się chronić i co zrobić w przypadku oszustwa? Co gdy padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa?
Oszustwo internetowe: Jak się chronić i co zrobić w przypadku oszustwa? Co gdy padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa? W dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej działań przenosi się do int...
Czytaj dalej
Oszustwo internetowe: Jak się chronić i co zrobić w przypadku oszustwa? Co gdy padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki