ŚRODKI NA RACHUNKU BANKOWYM A ŚMIERĆ OSOBY BLISKIEJ
20.09.2022
Śmierć bliskiej osoby a konto bankowe
W przypadku śmierci właściciela konta, który jest naszym bliskim pojawia się praktyczna kwestia związana z koniecznością uregulowania zagadnień związanych ze śmiercią osoby bliskiej. Niekiedy pojawia się również konieczność zabezpieczenia zgromadzonych na koncie bankowym środków pieniężnych. Co do zasady umowa rachunku bankowego osoby fizycznej, której rachunek bankowy nie jest związany z działalnością gospodarczą, wygasa z dniem śmierci posiadacza rachunku, zmarłego właściciela konta .
Jeśli rodzina nie poinformuje o śmierci klienta banku , który prowadził rachunek bankowy, bank będzie utrzymywał aktywne konto przez 5 lat od daty ostatniej operacji na koncie osoby zmarłej. Jeśli był pełnomocnik do rachunków osoby zmarłej, to pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci.
Konto bankowe a zasady dziedziczenia
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa stanowią, że środki zgromadzone na rachunku bankowym zmarłego podlegają zasadom dziedziczenia, chyba że właściciel rachunku bankowego wydał dyspozycję dotyczącą rachunku i pozostawił tzw. dyspozycję wkładem na wypadek swojej śmierci, zwaną potocznie „zapisem bankowym”. Dyspozycja na wypadek śmierci pozwala wskazać osobę, która otrzyma środki w przypadku śmierci klienta banku. Dyspozycja ta zobowiązuje bank do wypłacenia osobie wskazanej w dyspozycji pieniędzy z rachunku lub określonej ich części, w przypadku śmierci właściciela rachunku bankowego. Beneficjentem takiej dyspozycji nie może być dowolnie wybrana osoba. Może nim być osoba bliska dla umowy rachunku bankowego wypadek śmierci właściciela konta bankowego rachunku bankowego, tj. rodzice, małżonek, dzieci oraz rodzeństwo. Kwota przekazywanej w w/w dyspozycji kwoty nie może przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.
Środki pieniężne po zmarłym a spadek
Spadkobiercy mogą dowiedzieć się o założonych rachunkach bankowych przez zmarłego rachunkach bankowych za pomocą Centralnej Informacji o Rachunkach. CIOR pozwala dowiedzieć się w jakich bankach zmarły posiadał konta.
Środki pieniężne w przypadku śmierci posiadacza rachunku bankowego przekazane zapisem bankowym nie wchodzą więc do spadku po zmarłym i zasadniczo pozostają poza zasięgiem spadkobierców, innych niż obdarowani w ten sposób. Co się zaś tyczy pozostałych środków, innych niż te objęte zapisem bankowym – sprawa pozostaje otwarta dla spadkobierców posiadacza rachunku bankowego. Uprawnionymi do nich będą osoby, które dziedziczą po spadkodawcy, przy czym nie ma tu znaczenia czy dziedziczenia odbywa się na podstawie przepisów ustawowych, czy też w drodze testamentu po zmarłym posiadaczu rachunku.
Dostęp do konta bankowego po zmarłym
W związku z powyższym, aby uzyskać dostęp do zgromadzonych na koncie wartości konieczne będzie wylegitymowanie się odpisem prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub wypisem zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzonego przez notariusza. Oba te dokumenty stanowią dowód na to, że dana osoba jest spadkobiercą oraz określają jaka część spadku (a co za tym idzie jaka część pieniędzy z rachunku) jej przysługuje. Jeśli wypłacimy pieniądze z konta zmarłej osoby, przed poinformowaniem o tym fakcie banku narażamy się na zarzuty wyłudzenia bądź kradzieży.
Poza postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku i aktem poświadczenia dziedziczenia żaden inny dokument nie uprawnia do pobrania środków z konta zmarłego. Od powyższej zasady istnieje wyjątek na mocy, którego zgodnie z odpowiednimi zapisami przez brawo bankowe, bank jest zobowiązany do wypłacenia na koszty pogrzebu zmarłego właściciela konta bankowego kwoty odpowiadającej kosztom pogrzebu osobie, która przedstawi dowody poniesionych na ten cel kosztów. Wypłacana kwota nie może jednak przekroczyć kosztów urządzenia pogrzebu „zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku”.
Upoważnienie do rachunku zmarłego po śmierci
W praktyce często zdarzają się też sytuacje, gdy jeszcze za życia posiadacz rachunku upoważnił kogoś do niego, a osoba ta po jego śmierci wypłaca pieniądze z rachunku zmarłego na rachunek bankowego osoby , ukrywa je i tym samym uszczupla wartość schedy spadkowej.
Instytucja zabezpieczenia spadku w przypadku zgonu właściciela konta
Aby zabezpieczyć spadek przed tego typu bezprawnymi i moralnie nagannymi działaniami oraz aby uchronić go przed stratami spowodowanymi brakiem nadzoru nad przeprowadzanymi tam operacjami finansowymi różnego rodzaju, można skorzystać z instytucji zabezpieczenia spadku.
Zabezpieczenie spadku jest instytucją postępowania prawa cywilnego, który ma na celu ochronę interesów m.in. spadkobierców.
Jeśli borykasz się z problemami po śmierci bliskiej Ci osoby i chcesz dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc , skontaktuj się z nami!
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? MOŻE ZAINTERESUJĄ CIĘ TAKŻE:
Odpowiedzialność za długi spadkowe
Zapraszamy!
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Oferujemy też porady prawne online.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku to kluczowy dokument w procesie dziedziczenia, który formalnie potwierdza, że przejąłeś prawa do majątku po zmarły...
Czytaj dalej
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadkuSeparacja a rozwód
Separacja a rozwód Rozwód, a separacja to dwa różne procesy prawne, które mają istotny wpływ na życie osobiste, finansowe i rodzinne. Choć mogą wydawać się podobne, różnice między roz...
Czytaj dalej
Separacja a rozwódPodział majątku po rozwodzie – rozwód i podział majątku
Podział majątku po rozwodzie - rozwód i podział majątku Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Oprócz emocjonalnych wyzwań, niesie za sobą również skomplikowane kw...
Czytaj dalej
Podział majątku po rozwodzie – rozwód i podział majątkuSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki