Odroczenie wykonania kary
autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
W przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w Kodeksie karnym wykonawczym Sąd ma prawo lub obowiązek odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. W jakich okolicznościach Sąd może a kiedy musi odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności?
Zgodnie z art. 150 k.k.w. wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
Instytucja faktywnego odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności została przewidziana przez art. 151 k.k.w. Zgodnie z ww. przepisem Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności może być udzielone kilkakrotnie, jednak łączny okres odroczenia nie może przekroczyć okresów wskazanych w art. 151 § 1 k.k.w., tj. na okres do roku lub w przypadku kobiety ciężarnej na okres do lat trzech. Okres odroczenia biegnie od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym przedmiocie.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
KARUZELA VAT OSZUSTWO PODATKOWE
KARUZELA VAT OSZUSTWO PODATKOWE Oszustwem podatkowym potocznie nazywane jest działanie, którego celem jest uchylenie się od obowiązku podatkowych. Najczęściej zachowanie to przyjmuje postać ni...
Czytaj dalej
KARUZELA VAT OSZUSTWO PODATKOWEWezwanie Skazanego do Stawienia w Zakładzie karnym – 79 kkw
Wezwanie Skazanego do Stawienia w Zakładzie karnym - 79 kkw Zatrzymanie i doprowadzenie do aresztu śledczego zostało uregulowane w obowiązujących przepisach prawa w regulacjach kodeksu karnego w...
Czytaj dalej
Wezwanie Skazanego do Stawienia w Zakładzie karnym – 79 kkwOszustwo internetowe: Jak się chronić i co zrobić w przypadku oszustwa? Co gdy padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa?
Oszustwo internetowe: Jak się chronić i co zrobić w przypadku oszustwa? Co gdy padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa? W dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej działań przenosi się do int...
Czytaj dalej
Oszustwo internetowe: Jak się chronić i co zrobić w przypadku oszustwa? Co gdy padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki