Ochrona znaku towarowego

autor: Łukasz Pasternak
09.02.2021
Zgodnie z art. 120 § 1 Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej wskazuje, że znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
Udzielenie ochrony w formie znaku towarowego wymaga łącznego spełnienia dwóch przesłanek:
- znak towarowy musi nadawać się do odróżniania towarów lub usług świadczonych przez przedsiębiorców na danym rynku.
- znak towarowy musi nadawać się do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy?
Zarejestrowany znak towarowy korzysta z zakresu ochrony określonej w ustawie prawo własności przemysłowej.
W śród uprawnień jakie przysługują osobie posiadającej tytuł do zarejestrowanego znaku towarowego najważniejszym jest monopol na znak towarowy. Oznacza to, że osoba uprawniona nabywa prawo do wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym uprawniony może, zakazać używania przez osobę trzecią nie tylko znaku identycznego, lecz także oznaczenia podobnego wykorzystywanym na danym rynku.
Uprawniony może również podnieść roszczenia mające na celu kompensacje wyrządzonej szkody oraz korzyści jakie powstały w wyniku bezprawnego korzystania ze znaku towarowego.
W wyniku rejestracji znak towarowy staje się prawem majątkowym przysługującym osobie, która go zarejestrowała, co za tym idzie może być on przedmiotem obrotu lub udzielenia licencji na korzystanie z niego.
Zarejestrowany znak towarowy może być źródłem dodatkowego dochodu, a niekiedy jest wręcz wymagany przy określonych konstrukcjach prawnych i modelach biznesowych.
Źródło:
Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U.2020.286 t.j. z dnia 2020.02.21)
Stan prawny na dzień 1 stycznia 2021 r.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Spółka akcyjna – czym jest, jak ją założyć i jak działa?
Poznaj kluczowe różnice między umową założycielską a statutem spółki akcyjnej. Sprawdź, jakie elementy są wymagane prawem i jak bezpiecznie założyć spółkę akcyjną z pomocą kancelari...
Czytaj dalej
Spółka akcyjna – czym jest, jak ją założyć i jak działa?Podatek PCC 2025 – kto musi zapłacić i kiedy?
PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli wszystkich umów opisanych w kodeksie cywilnym. Jest płatny zarówno przy ich zawieraniu, jak i w przypadku zmiany (jeśli nastąpi podwyższenie p...
Czytaj dalej
Podatek PCC 2025 – kto musi zapłacić i kiedy?Kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku to kluczowy element systemu podatkowego, który bezpośrednio kształtuje wysokość obciążeń fiskalnych. Choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jej roli, to wpływa ona na...
Czytaj dalej
Kwota wolna od podatkuSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29,
05-270 Marki
