Głosowanie przez pełnomocnika na zgromadzeniu wspólników

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Z regulacji zawartych w Kodeksie Spółek Handlowych wynika, że jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawiera ograniczeń, wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników.
Tak więc, jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawiera ograniczeń wspólnik nie musi osobiście uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników.
Pełnomocnictwo do reprezentowania wspólnika powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do księgi protokołów.
Pełnomocnik, jeśli ma uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników, musi przewodniczącemu przekazać oryginał pełnomocnictwa lub też jego uwiarygodnioną kopię (poświadczenie za zgodność z oryginałem przez notariusza, adwokata, radcę prawnego). W pełnomocnictwie zasadniczo musi być zawarte stwierdzenie, że pełnomocnik jest uprawniony do udziału w zgromadzeniu wspólników oraz do wykonywania prawa głosu. Wspólnik może udzielić pełnomocnictwa ogólnego, obejmującego umocowanie do udziału w zgromadzeniach wspólników i do wykonywania prawa głosu, albo rodzajowego do głosowania nad poszczególnymi uchwałami. Pełnomocnictwo może obejmować także sam udział w zgromadzeniu wspólników bez umocowania do wykonywania prawa głosu.
Wspólnik chcąc umożliwić pełnomocnikowi ustanawianie dalszych pełnomocników powinien zezwolić na to w treści pełnomocnictwa
Członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIA
Przez umowę zlecenia, zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z kodeksu cywilnego, rozumie się sytuację, w której to przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności praw...
Czytaj dalej
WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIALIKWIDACJA SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
Podjęcie decyzji o likwidacji spółki komandytowej to krok, który wymaga staranności i przemyślenia. Likwidacja spółki komandytowej może być wynikiem różnych okoliczności, takich jak zmian...
Czytaj dalej
LIKWIDACJA SPÓŁKI KOMANDYTOWEJUMOWA SPÓŁKI CYWILNEJ
Spółka cywilna to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to umowa zawierana pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami, którzy dążą do osiągnięcia wsp...
Czytaj dalej
UMOWA SPÓŁKI CYWILNEJSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
