Zgoda pacjenta cz. II – Zgoda zastępcza

autor: Łukasz Pasternak
22.07.2021
W pierwszej części artykułu (link do artykułu) serii Medical & Beauty Thursday wspominaliśmy o warunkach, jakie musi spełniać zgoda pacjenta, by była ważna. W ramach kontynuacji tego tematu w dzisiejszym poście przyjrzymy się szczególnej formie wyrażenia zgody – zgodzie zastępczej.
Co to zgoda zastępcza? Kiedy jest potrzebna?
Grono osób, które mają uprawnienie do udzielenia zgody zastępczej zależy od charakteru świadczenia zdrowotnego. Inaczej sytuacja wygląda jeśli ma zostać wykonane profilaktyczne badanie, a inaczej gdy poważny zabieg operacyjny. Tak też jeśli chodzi o przeprowadzenie badania bądź innego świadczenia, które nie jest zabiegiem operacyjnym ani metodą leczenia, które stanowią podwyższone ryzyko dla pacjenta , a pacjent jest małoletni lub niezdolny do świadomego wyrażenia zgody (np. chory psychicznie) , uprawnionym jest wówczas do udzielania zgody jego przedstawiciel ustawowy tj. rodzic. Gdy go nie ma, lub nie ma możliwości się z nim porozumieć wówczas uprawnionym jest sąd opiekuńczy.
Jeśli chodzi o potrzebę wyłącznie przeprowadzenia badania takiej osoby, zgodę zastępczą może udzielić opiekun faktyczny – zarówno w przypadkach gdy pacjent ma przedstawicielstwa ustawowego , ale nie ma możliwości porozumienia, jak i w sytuacjach gdy pacjent przedstawiciela ustawowego nie ma – zgoda opiekuna faktycznego zastępuje zgodę sądu opiekuńczego. Jeśli jednak pacjent ten nie ma ani przedstawiciela ustawowego, ani opiekuna faktycznego, albo porozumienie jest niemożliwe, lekarz może przeprowadzić badanie samodzielnie jednak już przystąpienie do udzielenia dalszych świadczeń możliwe jest dopiero po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.
Jednak należy pamiętać, iż na gruncie polskiego prawa kwestia relacji pacjent- lekarz jest szerzej rozumiana niż zdolność do czynności prawnych. Osoba mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych, częściowo ubezwłasnowolniona, może być samodzielnym podmiotem uprawnionym do wyrażania zgody na określone czynności lekarskie jeśli tylko posiada ZDOLNOŚĆ świadomego wyrażania zgody. Wówczas zgoda zastępcza nie jest konieczna.
Masz pytania? Zajmujesz się na co dzień działalnością, która jest związana z branżą medyczną, beauty i potrzebujesz pomocy prawnej?
Skontaktuj się!
Tel. 510 – 328 – 596
Mail: biuro@pasternaklegal.pl
Źródła
- Filar, Marian, Lekarskie Prawo Karne, Wydawnictwo: Zakymcze, Kraków 2000.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?
Jazda pod wpływem alkoholu: Zagrożenie i Konsekwencje Jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialnym zachowaniem, ale także naruszeniem prawa. Nie tylko narażasz siebie na ogromne...
Czytaj dalej
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?Odroczenie wykonania kary
Odroczenie wykonania kary Prawo daje skazanym narzędzia, dzięki którym mogą oni uniknąć odbywania kary w zakładzie karnym. Jednym z nich jest np. odbywanie kary w systemie dozoru elektroniczne...
Czytaj dalej
Odroczenie wykonania karyPranie pieniędzy co to jest?
Pranie pieniędzy co to jest? Seria Expercka Spis treści: 1. Co to jest pranie brudnych pieniędzy 2. Znaczenie dla Biznesu i Społeczeństwa 3. Jak wygląda przeciwdziałanie praniu brud...
Czytaj dalej
Pranie pieniędzy co to jest?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
