Umowa o prace na okres próbny
16.09.2020
Umowa o pracę na okres próbny zawierana jest w tym celu pracodawca mógł stwierdzić, czy dana osoba sprawdzi się na danym stanowisku pracy. Ustawa nie przewiduje dolnego wymiaru czasowego takiej umowy, może więc ona trwać od 1 dnia do 3 miesięcy.
Zgodnie z orzecznictwem SN okres ten należy liczyć przy zastosowaniu potocznego sposobu liczenia terminów (zob. uzasadnienie uchw. SN z 21.5.1991 r., I PZP 16/91, OSNC 1992, Nr 1, poz. 10; wyr. SN z 19.12.1996 r., I PKN 47/96, OSNAPiUS 1997, Nr 17, poz. 310). Oznacza to, że umowa zawarta 1 lutego na maksymalny, trzymiesięczny okres próbny będzie obowiązywała do 30 kwietnia. Nie jest zatem możliwe zawarcie umowy na okres próbny od 1 lutego do 1 maja. Stosunek pracy nawiązany pierwszego dnia miesiąca kończy się bowiem ostatniego dnia miesiąca, a nie pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Odpowiednio umowa zawarta, np. 6 maja na trzymiesięczny okres próbny przestanie obowiązywać z dniem 5 sierpnia.
Umowa o pracę zawarta na okres próbny nie może być przedłużona, ale możliwe jest zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny jeżeli pracownik ten będzie wykonywał pracę innego rodzaju.
Umowa o pracę zawarta na okres próbny może poprzedzać każdą inną umowę o pracę, także umowę na czas wykonania określonej pracy lub umowę na zastępstwo.
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próby nie wymaga podawania przyczyny wypowiedzenia ani skonsultowania zamiaru wypowiedzenia takiej umowy uprzednio z organizacją związkową, która działa u pracodawcy. Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny zależą natomiast od tego, na jak długi okres umowa ta została zawarta i tak:
w przypadku zawarcia umowy o pracę na okres próby:
trwający do dwóch tygodni – 3 dni.
przekraczający okres dwóch tygodni – tydzień.
dla umów o pracę zawartych na 3 miesięczny okres próbny – dwa tygodnie.
Warto pamiętać, że kobieta w ciąży zatrudniona na okres próbny podlega specjalnej ochronie. Zgodnie z treścią art. 177 § 3 kodeksu pracy:
„Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.
Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji. Stan prawny na 14.05.2020r.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, u...
Czytaj dalej
Utwór jako przedmiot prawa autorskiegoPlan spłaty
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa upadłościowego kolejnym etapem po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, o i...
Czytaj dalej
Plan spłatyPrzewłaszczenie na zabezpieczenie
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym, Umowa ta polega na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzec...
Czytaj dalej
Przewłaszczenie na zabezpieczenieSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
