Ucieczka z kwarantanny – konsekwencje prawnokarne

autor: Łukasz Pasternak
14.09.2020
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju jednym ze środków stosowanych w celu zwalczenia pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) jest kwarantanna. Zgodnie z obecnymi regulacjami prawnymi kwarantanna trwa 14 dni od momentu tzw. ostatniej styczności, a zatem kontaktu osoby zdrowej, która ma zostać poddana kwarantannie, z osobą chorą lub zakażoną. Czy ucieczka z kwarantanny może rodzić negatywne konsekwencje prawne?
Odpowiedzialność za złamanie kwarantanny może być rozważana na gruncie Kodeksu wykroczeń, który to akt prawny w art. 116 stanowi, że kto wiedząc o tym, że jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę, styka się z chorym na chorobę określoną wyżej lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną lub jest nosicielem zarazków choroby określonej powyżej lub podejrzanym o nosicielstwo, nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Jednakże należy pamiętać, że złamanie zasad kwarantanny może być rozważane również na gruncie surowszych przepisów zamieszczonych w Kodeksie karnym.
Po pierwsze zgodnie z art. 161 § 2 Kodeksu karnego, kto wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W/w występek jest ścigany na wniosek samego pokrzywdzonego. Jednocześnie przepis art. 161 § 2 Kodeksu karnego może pozostawać w zbiegu z wykroczeniem z art. 50 pkt 2 i 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Po drugie jeżeli osoba poddana kwarantannie łamie jej zasady i zalecenia, może podlegać odpowiedzialności karnej na podstawie art. 165 § 1 kk. Stanowi on, że kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (…), podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Należy jednak pamiętać, iż oprócz w/w sankcji stypizowanych w Kodeksie wykroczeń oraz Kodeksie karnym, osoba łamiąca zasady kwarantanny może podlegać również odpowiedzialności finansowej w wysokości 30 tysięcy złotych.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?
Jazda pod wpływem alkoholu: Zagrożenie i Konsekwencje Jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialnym zachowaniem, ale także naruszeniem prawa. Nie tylko narażasz siebie na ogromne...
Czytaj dalej
Jakie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu?Odroczenie wykonania kary
Odroczenie wykonania kary Prawo daje skazanym narzędzia, dzięki którym mogą oni uniknąć odbywania kary w zakładzie karnym. Jednym z nich jest np. odbywanie kary w systemie dozoru elektroniczne...
Czytaj dalej
Odroczenie wykonania karyPranie pieniędzy co to jest?
Pranie pieniędzy co to jest? Seria Expercka Spis treści: 1. Co to jest pranie brudnych pieniędzy 2. Znaczenie dla Biznesu i Społeczeństwa 3. Jak wygląda przeciwdziałanie praniu brud...
Czytaj dalej
Pranie pieniędzy co to jest?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
