SKRÓCENIE ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDÓW – uznanie zakazu za wykonany

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
SKRÓCENIE ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDÓW- UZNANIE ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDÓW ZA WYKONANY.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który orzeka się wobec sprawcy obok kary głównej za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jedną z możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów jest skorzystanie z instytucji wskazanej w art. 84 k.k.
Ustawodawca w art. 84 k.k. wprowadza co do zasady możliwość skrócenia czasu trwania środków karnych, w tym zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z w/w artykułem Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środek karny, uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Należy jednak pamiętać, iż instytucja wskazana a art. 84 k.k. nie może zostać zastosowana jeżeli sprawca popełnił przestępstwo przeciwko komunikacji w stanie nietrzeźwości lub odurzenia albo zbiegł z miejsca przestępstwa w art. 173 k.k., 174 k.k. lub 177 k.k.
Źródło:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U.2019.1950 t.j. z dnia 2019.10.14)
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
OPÓŹNIONY LOT – CZY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE?
OPÓŹNIONY LOT – CZY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE? W obecnych realiach gospodarczych podróże lotnicze nabierają coraz większego znaczenia wobec czego warto zapoznać się do czego pasażer ma...
Czytaj dalej
OPÓŹNIONY LOT – CZY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE?Dozór policji
Dozór policji Dozór policyjny jest to rodzaj nadzoru nad podejrzanym lub oskarżonym stosowanym na wolności. W konkretnych, uzasadnionych przypadkach stanowi alternatywę dla tymczasowego aresztu....
Czytaj dalej
Dozór policjiKONTAKT TELEFONICZNY Z OSOBĄ TYMCZASOWO ARESZTOWANĄ
Kontakt telefoniczny z osobą tymczasowo aresztowaną Po nowelizacjach Kodeksu Karnego Wykonawczego osoby tymczasowo aresztowane mogą w ograniczonym stopniu korzystać z samoinkasujących aparatów ...
Czytaj dalej
KONTAKT TELEFONICZNY Z OSOBĄ TYMCZASOWO ARESZTOWANĄSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
