Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
W przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w Kodeksie karnym wykonawczym Sąd ma prawo lub obowiązek udzielenia przerwy skazanemu w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. W jakich okolicznościach Sąd może a kiedy musi udzielić skazanemu przerwy?
Należy pamiętać, iż przerwa w wykonaniu kary może zostać udzielona wyłącznie wtedy, gdy skazany już rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności, to znaczy został przyjęty do zakładu karnego.
Sąd penitencjarny udziela skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności w przypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary – na czas trwania przeszkody. Fakultatywnie natomiast Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste.
Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności może być udzielona kilkakrotnie, jednak łączny okres udzielenia przerwy nie może przekroczyć roku. Sąd może także zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.
Źródło:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U.2020.523 t.j. z dnia 2020.03.25)
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Dozór policji
Dozór policji Dozór policyjny jest to rodzaj nadzoru nad podejrzanym lub oskarżonym stosowanym na wolności. W konkretnych, uzasadnionych przypadkach stanowi alternatywę dla tymczasowego areszt...
Czytaj dalej
Dozór policjiKONTAKT TELEFONICZNY Z OSOBĄ TYMCZASOWO ARESZTOWANĄ
Kontakt telefoniczny z osobą tymczasowo aresztowaną Po nowelizacjach Kodeksu Karnego Wykonawczego osoby tymczasowo aresztowane mogą w ograniczonym stopniu korzystać z samoinkasujących aparatów ...
Czytaj dalej
KONTAKT TELEFONICZNY Z OSOBĄ TYMCZASOWO ARESZTOWANĄWYŁUDZENIE USŁUGI, TOWARU JAKO OSZUSTWO
Co to jest oszustwo? Według polskiego prawa karnego oszustwo to przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowa...
Czytaj dalej
WYŁUDZENIE USŁUGI, TOWARU JAKO OSZUSTWOSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
