Przedawnienie roszczeń o zachowek

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Instytucja zachowku została uregulowana w kodeksie cywilnym, a konkretniej w art. 991 i n. Wszelkie roszczenia związane z zachowkiem mają charakter majątkowy, tak więc w myśl art. 117 § 1 k.c. podlegają one przedawnieniu. W art. 1007 k.c. zawarto szczególe regulacje odnoszące się do przedawnienia roszczeń o zachowek. Tak więc zgodnie z w/w przepisem roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.
Kodeks cywilny nie precyzuje natomiast terminu przedawnienia wymienionych roszczeń w przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Wydaje się, że w takim przypadku należy stosować odpowiednio art. 1007 § 2, a więc roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem pięciu lat od chwili otwarcia spadku.
Warto pamiętać, iż przedawnienie roszczeń o zachowek nie powoduje niemożności wniesienia pozwu o zachowek przez uprawnionego do zachowku. Niemniej jednak, w przypadku gdy upłyną terminy przedawnienia pozwany może podnosić zarzut przedawnienia, za pomocą którego może uchylić się od płacenia zachowku. Wnosząc pozew po upływie terminu przedawnienia należy liczyć się z tym, że wnoszący może nie otrzymać zachowku, ale również zostanie obciążony kosztami procesu w tym kosztami zastępstwa procesowego jeżeli strona przeciwna takiego pełnomocnika ustanowi.
Przedawnienie nie jest sprawą tak oczywistą, jak mogłoby się wydawać po lekturze przepisu, albowiem mogą powstawać wątpliwości w zakresie liczenia terminu przedawnienia, jego zawieszenia czy też przerwania.
W regulacjach odnoszących się do instytucji zachowku zawarto również przepis szczególny, który zawiera regulacje dotyczące przedawnienia.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
ZGODA PACJENTA
Zgoda pacjenta kiedy jest ważna? Spis treści: Jakie są prawne warunki, aby zgoda pacjenta była ważna? Czy każda zgoda jest ważna? Uzyskanie zgody pacjenta - zabiegi kosmetyczne ...
Czytaj dalej
ZGODA PACJENTASPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK
CO GROZI ZA SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK? Sprzedaż towarów podrobionych a prawo własności przemysłowej Prawdziwą plagą XXI wieku jest plaga wszechobecnych towarów podrob...
Czytaj dalej
SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEKSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
