POMIARY DO DOZORU ELEKTRONICZNEGO
autor: Łukasz Pasternak
06.10.2022
Kontynuując cykl postów z serii o dozorze elektronicznym – a przypominam, że na tym etapie wiesz już:
- Co to jest dozór elektroniczny – kliknij tu
- Jak sporządzić harmonogram (plan dnia) dozoru elektronicznego- kliknij tu
- Jak wnieść zażalenie na uchylenie lub odmowę zgody na dozór elektroniczny – kliknij tu
- Ile razy można wystąpić o dozór elektroniczny – czy można zrobić to kilka razy w tej samej sprawie – kliknij tu
W ostatnim wpisach pisaliśmy również o tym:
Jak będą wyglądały regulacje dotyczące dozoru elektronicznego od dnia 1 stycznia 2023 r. – co się zmieni, czy przepisy te będą korzystniejsze dla skazanego?
Dozór elektroniczny 2023 – zobacz więcej.
Chcemy przybliżyć Państwu kwestie techniczne dotyczące odbywania kary w ramach systemu dozoru elektronicznego.
Spis treści:
1. Środki techniczne do wykonania dozoru elektronicznego
2. Czy muszę wyrazić zgodę na dokonanie pomiarów?
3. Kto montuje dozór elektroniczny?
4. Podmiot wykonujący dozór
5. Czy po sporządzeniu badania jest jeszcze sprawa w sądzie?
6. Jak wygląda posiedzenie o udzielenie zgody na dozór?
Środki techniczne do wykonania dozoru elektronicznego
Środkami technicznymi służącymi do wykonywania dozoru elektronicznego są:
- centrala monitorowania;
- system teleinformatyczny, za pomocą którego podmiot prowadzący centralę monitorowania, podmiot dozorujący, sądy, sądowi kuratorzy zawodowi i inne uprawnione podmioty przetwarzają informacje związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kar w systemie dozoru elektronicznego (system komunikacyjno-monitorujący);
- nadajniki;
- rejestratory stacjonarne i przenośne.
Czy muszę wyrazić zgodę na dokonanie pomiarów?
Możliwość wykonywania dozoru stacjonarnego uzależniona jest od możliwości uruchomienia urządzeń technicznych, o których mowa w przepisach kodeksu karnego wykonawczego. Dlatego też skazany, który chce odbyć karę w systemie dozoru elektronicznego winien umożliwić dokonanie pomiarów w miejscu odbywania kary, wskazanym we wniosku o udzielenie zgody na odbycie kary w systemie dozoru stacjonarnego.
Jak wskazuje się w przepisach regulujących instytucję dozoru elektronicznego – Sąd penitencjarny może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej jednego roku i sześciu miesięcy w systemie dozoru elektronicznego skazanemu na taką karę, posiadającemu określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nim zamieszkujących, jeżeli jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary oraz jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą jego osadzenia w zakładzie karnym, a udzieleniu takiego zezwolenia nie stoją na przeszkodzie warunki mieszkaniowe skazanego umożliwiające funkcjonowanie systemu dozoru elektronicznego, a także możliwości techniczno-organizacyjne wykonywania tego dozoru przez upoważniony podmiot dozorujący.
Kto montuje dozór elektroniczny?
Służba więzienna montuje w lokalu osoby odbywającej karę sprzęt elektroniczny, który umożliwia zdalną kontrolę nad przestrzeganiem zasad wykonywania kary, a sam objęty systemem dozoru musi nosić elektroniczny nadajnik.
Podmiot wykonujący dozór
Dozór elektroniczny wykonywany jest przez:
- podmiot prowadzący centralę monitorowania – w zakresie czynności związanych z obsługą tej centrali;
- podmiot dozorujący – w zakresie pozostałych czynności.
Podmiotem prowadzącym centralę monitorowania jest podmiot dozorujący lub jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Sprawiedliwości.
Podmiotem dozorującym może być przedsiębiorca, instytucja państwowa, podmiot zagraniczny będący przedsiębiorcą w rozumieniu prawa kraju rejestracji i spełniający warunki do wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej albo jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowana.
Czy po sporządzeniu badania jest jeszcze sprawa w sądzie?
Po dokonaniu pomiarów – sporządzany jest raport o możliwości rozpoczęcia odbywania przez skazanego kary w systemie dozoru elektronicznego. Miejsce wykonywania dozoru to miejsce zamieszkania skazanego, dlatego też ważne jest by opinia podmiotu dozorującego co do możliwości uruchomienia urządzenia była pozytywna.
Jak wygląda posiedzenie o udzielenie zgody na dozór?
Jak zostało wskazane w poprzednich wpisach, odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego uzależnione jest od uprzedniego złożenia przez skazanego wniosku oraz wyrażeniu zgody przez Sąd penitencjarny. W sprawach związanych z udzieleniem zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego właściwy jest sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa
Po złożeniu wniosku o dozór elektroniczny Sąd Penitencjarny ma powinność wyznaczenia posiedzenia a następnie wydania postanowienia, którym udziela zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego lub takiej zgody odmówi.
Zanim to jednak nastąpi, w przypadku dozoru elektronicznego skazany musi wiedzieć, że sąd pierw ustala czy w miejscu, które zostało wskazane we wniosku jako miejsce stałego pobytu na czas odbywania kary pozbawienia wolności, możliwe jest zamontowanie urządzenia monitorującego i czy nie stoją temu na przeszkodzie warunki techniczne.
Po uzyskaniu informacji od podmiotu dozorującego o tym, że w miejscu w którym odbywana ma być przez skazanego kara istnieją warunki do zamontowania urządzeń monitorujących Sąd wyznaczy posiedzenie. Jeżeli takich warunków nie ma wniosek zostanie bez rozpoznania. W przypadku pozytywnej decyzji co do warunków technicznych Sąd penitencjarny orzeka w sprawie po wysłuchaniu skazanego. W przypadku ustanowienia obrońcy Sąd wzywa również obrońcę. W ramach dozoru elektronicznego sąd musi ustalić harmonogram wykonywania kary, który powinien zostać omówiony podczas posiedzenia.
Jeżeli wniosek został złożony w trakcie odbywania kary, przez skazanego (lub jego obrońcę) lub dyrektora zakładu karnego, posiedzenie odbędzie się w zakładzie karnym. W takim przypadku Sąd właściwy wysłucha także przedstawiciela administracji tego zakładu co do celowości udzielenia zezwolenia.
W posiedzeniu, bez względu na jego miejsce obowiązkowy jest udział prokuratora.
Po przeprowadzeniu postępowania zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego wydawane jest postanowienie.
System dozoru elektronicznego umożliwia skazanemu odbycie kary w znanym sobie środowisku – we własnym domu, wśród rodziny, dlatego warto starać się o możliwość odbywania kary w ramach dozoru elektronicznego. Nie wywołuje on skutków towarzyszących izolacji penitencjarnej oraz spełnia postulat sprawiedliwości społecznej. System wykonywania kary w SDE jest znacznie korzystniejszy od odbywania kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego.
Zadbaj zatem o to by Twój wniosek był skonstruowany w sposób prawidłowy, pozbawiony braków formalnych oraz należycie uzasadniony. W tym celu warto skorzystać z pomocy np. adwokata.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE:
CO TO JEST DOZÓR ELEKTRONICZNY?
DOZÓR ELEKTRONICZNY PO RAZ DRUGI
DOZÓR ELEKTRONICZNY OD 1 STYCZNIA 2023 ROKU
SYSTEM DOZORU ELEKTRONICZNEGO – SDE
PRZYKŁADOWY HARMONOGRAM DOZORU ELEKTRONICZNEGO
DOZÓR ELEKTRONICZNY – ZAŻALENIE NA ODMOWĘ UDZIELENIA ZGODY NA DOZÓR ELEKTRONICZNY
WNIOSEK O WSTRZYMANIE WYKONANIA KARY – PO CO?
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A KONTAKT TELEFONICZNY
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A KONTAKT TELEFONICZNY Tymczasowe aresztowanie na gruncie Kodeksu postępowania karnego stanowi najbardziej dolegliwy środek zapobiegawczy, który może zostać zastosowany...
Czytaj dalej
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A KONTAKT TELEFONICZNYDOZÓR ELEKTRONICZNY 2024
Dozór Elektroniczny 2024 Na łamach naszego bloga wiele uwagi poświeciliśmy problematyce dotyczącej dozorów elektronicznych. Dlatego też na bieżąco staramy się publikować informacje dotyc...
Czytaj dalej
DOZÓR ELEKTRONICZNY 2024Fałszowanie dokumentów
Fałszowanie dokumentów Fałszowanie dokumentów stanowi istotne zagrożenie dla społeczeństwa i porządku prawnego. Przez lata dokumenty odgrywały kluczową rolę w potwierdzaniu tożsamości, t...
Czytaj dalej
Fałszowanie dokumentówSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki