Podatek VAT w robotach budowlanych

autor: Łukasz Pasternak
22.06.2020
W piątek 28 kwietnia tego roku Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok w sprawie wykładni przepisów o naliczaniu podatku VAT. Według Sądu to faktyczne wykonanie robót budowlanych, a nie data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, wyznacza moment powstania obowiązku rozliczenia podatku.
Niestety piątkowy wyrok tylko potwierdził niekorzystną interpretację przepisów o VAT. Jednak dzięki temu wyrokowi branża budowlana ma jasno sprecyzowane zasady rozliczania VAT za wykonanie usług budowlanych – usługę uważa się za wykonaną nie z momentem podpisania przez inwestora protokołu a z faktyczną, obiektywną chwilą wykonania prac budowlanych. Obowiązek podatkowy powstaje więc z chwilą wystawienia faktury w terminie, tj. w czasie 30 dni od wykonania prac budowlanych, a gdy faktura nie została wystawiona, to z upływem tego terminu.
NSA uznał, że strony umowy nie mogą w drodze wzajemnych ustaleń modyfikować regulacji podatkowych, które są autonomiczne w stosunku do prawa cywilnego i budowlanego.
Sygnatura akt: I FSK 1811/15
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?
DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ - CZY TO MOŻLIWE? Budowa domu jednorodzinnego, to spełnienie marzeń wielu rodzin, jednak wiąże się ona z pewnymi wymaganymi formalnościami. Zgodnie z Nowym Ł...
Czytaj dalej
CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?NOWA USTAWA DEWELOPERSKA A ODBIÓR LOKALI
Nowa ustawa deweloperska doprecyzowuje procedurę odbioru lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. JAK WYGLĄDA ODBIÓR MIESZKAŃ ORAZ DOMÓW W ŚWIETLE NOWYCH PRZEPISÓW? Zgodnie z ust...
Czytaj dalej
NOWA USTAWA DEWELOPERSKA A ODBIÓR LOKALINOWA USTAWA DEWELOPERSKA – CO SIĘ ZMIENI?
1 lipca 2022 roku w życie wejdzie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. „nowa ustawa deweloperska”. U...
Czytaj dalej
NOWA USTAWA DEWELOPERSKA – CO SIĘ ZMIENI?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
