Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego
16.09.2020
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Powyższe prowadzi do wniosku, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu w sytuacji gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki, tj.:
1. Obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna;
2. powstały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu.
Pracodawca może dokonać odwołania pracownika z urlopu w dowolnej formie niemniej jednak dla celów dowodowych powinien uczynić to w formie pisemnej.
Ocena potrzeby odwołania z urlopu wypoczynkowego należy do pracodawcy, stąd też pracownik jest obowiązany stawić się w zakładzie pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę bez względu na własną ocenę odwołania go z urlopu.
Odmowa stawienia się do pracy może stanowić w konkretnych okolicznościach naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Chodzi tu w szczególności o koszty podróży, koszty utraty opłaconego pobytu w hotelu, domu wczasowym, pensjonacie itp.
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji. Stan prawny 16.05.2020 r.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, u...
Czytaj dalej
Utwór jako przedmiot prawa autorskiegoPlan spłaty
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa upadłościowego kolejnym etapem po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, o i...
Czytaj dalej
Plan spłatyPrzewłaszczenie na zabezpieczenie
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym, Umowa ta polega na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzec...
Czytaj dalej
Przewłaszczenie na zabezpieczenieSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
