Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie – kiedy pracownik może się uwolnić od odpowiedzialności

autor: Łukasz Pasternak
16.09.2020
W rozdziale piątym kodeksu pracy zawarto postanowienia regulujące odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy.
Za szkodę powstałą w mieniu, które zostało powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, pracownik może w pewnych okolicznościach odpowiadać w pełnej wysokości, ale może się także od takiej odpowiedzialności uwolnić.
Zgodnie z art. 117 k.p. § 1 „Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.” Ponadto „Pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.”
Z powyższego wynika więc, że pracownik może uchylić się od odpowiedzialności za powierzone mienie jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Jedną z takich przyczyn będzie sytuacja, w której pracodawca nie zapewnił warunków umożliwiających należyte zabezpieczenie powierzonego mienia. Jako niezapewnienie przez pracodawcę warunków umożliwiających należyte zabezpieczenie mienia powierzonego może być zakwalifikowane podporządkowanie pracownika kierownictwu nieuczciwego lub nierzetelnego przełożonego.
Wysokość odszkodowania za szkody w mieniu powierzonym pracownikowi ponoszącemu odpowiedzialność materialną w pełnej wysokości obniża się stosownie w sytuacji, gdy sprawowanie nadzoru nad tym mieniem jest utrudnione, co może mieć miejsce w szczególności:
• gdy mienie znajduje się w pomieszczeniach, do których ze względu na potrzeby prawidłowej obsługi konsumentów (interesantów) mają dostęp również pracownicy innych działów albo inne osoby (zwłaszcza w placówkach handlowych, w których nabywcy mają swobodny dostęp do towarów).
Przed ustaleniem wysokości obniżonego odszkodowania pracodawca powinien wysłuchać pracownika i zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Ustalając wielkość obniżenia odszkodowania powinien on wziąć pod uwagę stopień utrudnienia sprawowania nadzoru nad powierzonym mieniem, rodzaj zaniedbań, rozmiar szkody, stopień winy pracownika, jego doświadczenie zawodowe i wyniki dotychczasowej pracy oraz sytuację rodzinną i majątkową.
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
JAK PRZEKSZTAŁCIĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ?
Przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową, może zdecydować się na przekształcenie formy prawnej swojej działalności. Jedną z możliwych spółek, na jaką przedsiębiorcy decy...
Czytaj dalej
JAK PRZEKSZTAŁCIĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ?CO JEST BRANE POD UWAGĘ PRZY USTALANIU ALIMENTÓW?
Jak powszechnie wiadomo, alimenty to świadczenia, przeważnie pieniężne na rzecz rodziny. Najczęściej chodzi o świadczenia na rzecz dzieci. Środki jakie otrzymuje dziecko od zobowiązanego do t...
Czytaj dalej
CO JEST BRANE POD UWAGĘ PRZY USTALANIU ALIMENTÓW?KIEDY PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ PRACOWNIKA Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Powyższe prowadzi do wniosku,...
Czytaj dalej
KIEDY PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ PRACOWNIKA Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
