ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA NIEZŁOŻENIE WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI
autor: Łukasz Pasternak
17.11.2021
Odpowiedzialność karna za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości
Zgodnie z art. 586 KSH kto, będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Jak wynika z powyższego przepisu, polski ustawodawca indywidualizuje odpowiedzialność karną za niezgłoszenie w odpowiednim terminie wniosku o ogłoszenie upadłości wobec członków zarządu spółek kapitałowych, tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych oraz likwidatorzy wszystkich spółek handlowych, tj. spółek: jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych.
Przechodząc do omówienia podstaw ogłoszenia upadłości wskazać należy, że zgodnie z przepisami Ustawy Prawo upadłościowe dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Natomiast z kolei jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, obowiązek wskazany powyżej spoczywa na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami. Za podstawy ogłoszenia upadłości ustawodawca wskazuje następujące sytuacje:
- niewypłacalność dłużnika względem swojego wierzyciela, która polega na utracie zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych,
- niewykonywanie zobowiązań trwa przez 3 miesiące a w przypadku gdy dłużnik jest osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.
Należy w tym miejscu podkreślić, że odpowiedzialność karna nie jest jedyną negatywną konsekwencją zaniechania złożenia w odpowiednim terminie wniosku o ogłoszenie upadłości. Do innych negatywnych konsekwencji powyższego działania zaliczyć możemy między innymi obowiązek odszkodowawczy, opisany w art. 21 ust. 3 Ustawy prawo upadłościowe, wynikająca z art. 299 KSH odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania powstałe w związku z prowadzeniem spółki czy też analogiczna do powyższej odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania powstałe w związku z prowadzeniem spółki, określona w art. 116 Ustawy ordynacja podatkowa.
Źródła:
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1228 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Spółka z o.o. – wady i zalety
Spółka z o.o. – wady i zalety. Jaką wybrać formę działalności? Spółka z o.o. jest jedną z najczęściej wybieranych spółek do prowadzenia działalności, ceniona jest za wiele zalet...
Czytaj dalej
Spółka z o.o. – wady i zaletyZWOLNIENIE Z VAT’u
ZWOLNIENIE Z VAT’u Spis treści: 1. Czym jest podatek VAT? 2. Podatnicy VAT 3. Jakie wyróżniamy zwolnienia z podatku od towarów i usług? 4. Zwolnienie „ze względu na prze...
Czytaj dalej
ZWOLNIENIE Z VAT’uDziałalność nierejestrowana
Działalność nierejestrowana Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przekuć swoje pasje w dochodowy biznes bez zbędnych formalności? Wyobraź sobie, że możesz sprzedawać rękodzieło, św...
Czytaj dalej
Działalność nierejestrowanaSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki