Odpowiedzialność cywilna dziecka
autor: Łukasz Pasternak
29.06.2021
Tytułowe zagadnienie pragniemy rozpocząć od pytania podstawowego: Kiedy człowiek, a więc i dziecko nabywa zdolność prawną?
Pytanie na swój sposób oczywiste, lecz należy to podkreślić. Człowiek, a więc dziecko nabywa zdolność prawną z chwilą urodzenia, a więc nabywa wówczas zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków w prawie cywilnym. Należy jednakże odróżnić ją od zdolności do czynności prawnych, która stanowi zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych jak np. zawieranie umów. Pełną zdolność do czynności prawnych posiadają, co do zasady, osoby, które są pełnoletnie czyli ukończyły 18 lat i nie są w żaden sposób ubezwłasnowolnione. Jednak dziecko do ukończenia lat 13, co do zasady, nie ponosi odpowiedzialności prawnej za szkody przez siebie wyrządzone, później zaś ponosi ją tylko częściowo.
Czy to oznacza, że małoletni poniżej 13 roku życia są bezkarni?
Rzecz jasna – nie. W ich sytuacji można mówić o czynach niedozwolonych – odpowiedzialności deliktowej. Zasady odpowiedzialności za czyny niedozwolone regulują przepisy „Kodeksu cywilnego”. Podstawowa zasada odpowiedzialności deliktowej brzmi: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Małoletni, który nie ukończył lat 13, co do zasady, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, jako osoba prawnie ubezwłasnowolniona, co odnosi się do braku zdolności do czynności prawnych. Ustawodawca przyjął założenie, że osobom do lat 13 nie można przypisać winy z uwagi na niedostateczny stopień rozwoju intelektualnego (dojrzałości). W takich przypadkach „Kodeks cywilny” wprowadza zasadę odpowiedzialności za cudze czyny przyjmując zasadę domniemania winy osoby nadzorującej, a więc rodzica, opiekuna tj. nauczyciela, wychowawcy. Nadzorujący natomiast może uwolnić się od odpowiedzialności, gdy udowodni, że nadzór był sprawowany należycie.
Masz pytania? Skontaktuj się:
TEL: + 48 510 – 328 – 596
MAIL: biuro@pasternaklegal.pl
W następnym wpisie: Wyłudzenie towaru lub usługi jako oszustwo.
Obserwuj nas na bieżąco! Zespół Kancelarii Łukasz Pasternak LEGAL
Źródła:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny, Czyny niedozwolone, U. 1964 Nr 16 poz. 93
- Kaczmarek, Mirosław, Dziecko w postępowaniu sądowym, Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Abonament RTV
Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego to jedno z takich pism, których nikt nie chce otrzymać. Czy wszyscy, którzy nie pła...
Czytaj dalej
Abonament RTVSANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKI
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO JAKIE BANKI Sankcja kredytu darmowego to szansa na darmowy kredyt. Może zapewnić sporą korzyść finansową osobom, które zaciągnęły kredyt konsumencki. Sankcja kredy...
Czytaj dalej
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKIDARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?
DARMOWY KREDYT - CZY TO MOŻLIWE? W dzisiejszych czasach, kiedy rynek finansowy stale ewoluuje, pojawiają się coraz to nowsze i bardziej innowacyjne produkty oraz usługi. Jednym z takich koncepcyj...
Czytaj dalej
DARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki