Inne

Od 1 marca 2015 roku nowe dowody osobiste

14.09.2020

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w dniu 16 lutego 2015 roku zamieszczono komunikat, iż z dniem 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego, który będzie obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych.

Nowe dowody osobiste zostaną wyposażone w szereg zabezpieczeń, takie jak np. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Zabezpieczenia te mają utrudnić sfałszowanie dowodu osobistego. Na dowodzie znajdą się również informacje o polskim obywatelstwie.

Fotografia, która zostanie wykorzystana w dowodzie osobistym będzie taka sama ja ta, która obowiązuje w paszportach. Natomiast zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Istotną zmianą jest to, że wniosek o nowy dowód osobisty można będzie złożyć w dowolnej gminie (w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku). Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nowy dowód osobisty będzie można odebrać w tym samym urzędzie, w którym został złożony wniosek.

Nowe dowody osobiste nie będą zawierały informacji o kolorze oczu, wzroście, adresie zameldowania. Zniknie również skan podpisu posiadacza dokumentu. Brak informacji o adresie zameldowania sprawi, że zmiana adresu zameldowania nie będzie wymagała zmiany dowodu osobistego. Opisy zawarte na dowodzie osobisty zostaną zawarte w języku angielskim oraz polskim.

Wprowadzenie nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie wiązał się z obowiązkiem wymiany dokumentu na nowy, albowiem dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Dowód osobisty tak jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo.

 

Stan przeniesiony z  2015 r. niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji prawnej.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się

Mogą Cię zainteresować:

Inne

28 czerwca 2022

JAK PRZEKSZTAŁCIĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ?

Przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową, może zdecydować się na przekształcenie formy prawnej swojej działalności. Jedną z możliwych spółek, na jaką przedsiębiorcy decy...

Czytaj dalej

JAK PRZEKSZTAŁCIĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ?

Inne

23 czerwca 2022

CO JEST BRANE POD UWAGĘ PRZY USTALANIU ALIMENTÓW?

Jak powszechnie wiadomo, alimenty to świadczenia, przeważnie pieniężne na rzecz rodziny. Najczęściej chodzi o świadczenia na rzecz dzieci. Środki jakie otrzymuje dziecko od zobowiązanego do t...

Czytaj dalej

CO JEST BRANE POD UWAGĘ PRZY USTALANIU ALIMENTÓW?

Inne

21 czerwca 2022

KIEDY PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ PRACOWNIKA Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Powyższe prowadzi do wniosku,...

Czytaj dalej

KIEDY PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ PRACOWNIKA Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?
Wróć do bloga

Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc

Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II

Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki

mapa