Inne

Od 1 marca 2015 roku nowe dowody osobiste

14.09.2020

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w dniu 16 lutego 2015 roku zamieszczono komunikat, iż z dniem 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego, który będzie obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych.

Nowe dowody osobiste zostaną wyposażone w szereg zabezpieczeń, takie jak np. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Zabezpieczenia te mają utrudnić sfałszowanie dowodu osobistego. Na dowodzie znajdą się również informacje o polskim obywatelstwie.

Fotografia, która zostanie wykorzystana w dowodzie osobistym będzie taka sama ja ta, która obowiązuje w paszportach. Natomiast zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Istotną zmianą jest to, że wniosek o nowy dowód osobisty można będzie złożyć w dowolnej gminie (w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku). Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nowy dowód osobisty będzie można odebrać w tym samym urzędzie, w którym został złożony wniosek.

Nowe dowody osobiste nie będą zawierały informacji o kolorze oczu, wzroście, adresie zameldowania. Zniknie również skan podpisu posiadacza dokumentu. Brak informacji o adresie zameldowania sprawi, że zmiana adresu zameldowania nie będzie wymagała zmiany dowodu osobistego. Opisy zawarte na dowodzie osobisty zostaną zawarte w języku angielskim oraz polskim.

Wprowadzenie nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie wiązał się z obowiązkiem wymiany dokumentu na nowy, albowiem dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Dowód osobisty tak jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo.

 

Stan przeniesiony z  2015 r. niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji prawnej.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się

Mogą Cię zainteresować:

Inne

19 stycznia 2022

JAK ZMIENIĆ FORMĘ OPODATKOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?

Przedsiębiorcy wybierając jedną z czterech możliwych form opodatkowania swojej działalności gospodarczej, kierują się przede wszystkim tym, która z form będzie najkorzystniejsza. Mowa o: ...

Czytaj dalej

JAK ZMIENIĆ FORMĘ OPODATKOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?

Inne

12 stycznia 2022

POLSKI ŁAD – Czym jest ulga dla klasy średniej?

1 stycznia 2022r. w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – czyli tzw. Polski ...

Czytaj dalej

POLSKI ŁAD – Czym jest ulga dla klasy średniej?

Inne

5 stycznia 2022

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA BŁĘDY MEDYCZNE

W zeszłym tygodniu, poruszyliśmy temat błędów medycznych (link). W dzisiejszym artykule rozszerzymy to zagadnienie, o to jakie kary grożą personelowi medycznemu za popełnienie błędu medyczne...

Czytaj dalej

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA BŁĘDY MEDYCZNE
Wróć do bloga

Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc

Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II

Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki

mapa