Nowelizacja upadłości konsumenckiej
autor: Łukasz Pasternak
23.05.2020
Z dniem 240.3.2020 r. znowelizowano przepisy postępowania upadłościowego mając na celu przyspieszenie rozpoznawania spraw upadłościowych oraz umożliwienia większej liczbie konsumentom ogłoszenie upadłości.
Warto zauważyć, że według nowych przepisów prowadzone będą postępowania, które zostały rozpoczęte po wejściu w życie zmian ustawowych.
Do jednej z najistotniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją zaliczyć można uchylenie art. 4914 prawa upadłościowego, który obligował Sąd do oddalania wniosków o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
W świetle nowych regulacji sądy nie będą już zobowiązane do ustalania kwestii „zawinienia” na etapie badania wniosku, a więc wydaje się iż w nowym brzemieniu ustawy każdy konsument, który stał się niewypłacalny, będzie mógł ogłosić upadłość, jeśli tylko prawidłowo dopełni wszystkich formalności.
Warto zaznaczyć, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć także przedsiębiorcy już w następnym dniu po zakończeniu działalności gospodarczej oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady ani też informacji prawnej w indywidualnej sprawie.
Źródło:
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2019.498 ze zm.)
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Abonament RTV
Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego to jedno z takich pism, których nikt nie chce otrzymać. Czy wszyscy, którzy nie pła...
Czytaj dalej
Abonament RTVSANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKI
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO JAKIE BANKI Sankcja kredytu darmowego to szansa na darmowy kredyt. Może zapewnić sporą korzyść finansową osobom, które zaciągnęły kredyt konsumencki. Sankcja kredy...
Czytaj dalej
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKIDARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?
DARMOWY KREDYT - CZY TO MOŻLIWE? W dzisiejszych czasach, kiedy rynek finansowy stale ewoluuje, pojawiają się coraz to nowsze i bardziej innowacyjne produkty oraz usługi. Jednym z takich koncepcyj...
Czytaj dalej
DARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki