Nowelizacja upadłości konsumenckiej
23.05.2020
Z dniem 240.3.2020 r. znowelizowano przepisy postępowania upadłościowego mając na celu przyspieszenie rozpoznawania spraw upadłościowych oraz umożliwienia większej liczbie konsumentom ogłoszenie upadłości.
Warto zauważyć, że według nowych przepisów prowadzone będą postępowania, które zostały rozpoczęte po wejściu w życie zmian ustawowych.
Do jednej z najistotniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją zaliczyć można uchylenie art. 4914 prawa upadłościowego, który obligował Sąd do oddalania wniosków o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
W świetle nowych regulacji sądy nie będą już zobowiązane do ustalania kwestii „zawinienia” na etapie badania wniosku, a więc wydaje się iż w nowym brzemieniu ustawy każdy konsument, który stał się niewypłacalny, będzie mógł ogłosić upadłość, jeśli tylko prawidłowo dopełni wszystkich formalności.
Warto zaznaczyć, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć także przedsiębiorcy już w następnym dniu po zakończeniu działalności gospodarczej oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady ani też informacji prawnej w indywidualnej sprawie.
Źródło:
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2019.498 ze zm.)
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, u...
Czytaj dalej
Utwór jako przedmiot prawa autorskiegoPlan spłaty
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa upadłościowego kolejnym etapem po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, o i...
Czytaj dalej
Plan spłatyPrzewłaszczenie na zabezpieczenie
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym, Umowa ta polega na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzec...
Czytaj dalej
Przewłaszczenie na zabezpieczenieSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
