Jak zawiesić działalność spółki prawa handlowego?
autor: Łukasz Pasternak
16.09.2021
Jak zawiesić działalność spółki prawa handlowego?
Uregulowana w art. 22 ustawy Prawo przedsiębiorców instytucja zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcom przerwę w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Wskazany powyżej przepis szczegółowo określa krąg przedsiębiorców, którzy pozostają uprawnieni do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Z prawa tego może skorzystać przedsiębiorca (niezależnie od formy prawnej), który nie zatrudnia pracowników, albo przedsiębiorca, który zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Z możliwości zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może skorzystać zarówno spółka osobowa jak też kapitałowa.
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu procedury zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę prawa handlowego powinno być podjęcie uchwały w przedmiocie zawieszenia. W treści uchwały wskazać należy datę zawieszenia, która to powinna być określona jako data przyszłą jak również należy wskazać okres zawieszenia, który to zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, nie powinien wynosić od 30 dni do 24 miesięcy.
Jak zostało wskazane powyżej, z prawa do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może skorzystać jedynie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników albo przedsiębiorca, który zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Mając na uwadze powyższe do wniosku o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej należy dołączyć oświadczenie Spółki w ww. przedmiocie.
Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej składany jest na urzędowym formularzu. Do wniosku należy obligatoryjnie dołączyć uchwałę w przedmiocie zawieszenia działalności oraz oświadczenie spółki dotyczące niezatrudniania pracowników. Wniosek ten pozostaje wolny od opłat sądowych oraz nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Źródło:
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
Abonament RTV
Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego to jedno z takich pism, których nikt nie chce otrzymać. Czy wszyscy, którzy nie pła...
Czytaj dalej
Abonament RTVSANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKI
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO JAKIE BANKI Sankcja kredytu darmowego to szansa na darmowy kredyt. Może zapewnić sporą korzyść finansową osobom, które zaciągnęły kredyt konsumencki. Sankcja kredy...
Czytaj dalej
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO BANKIDARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?
DARMOWY KREDYT - CZY TO MOŻLIWE? W dzisiejszych czasach, kiedy rynek finansowy stale ewoluuje, pojawiają się coraz to nowsze i bardziej innowacyjne produkty oraz usługi. Jednym z takich koncepcyj...
Czytaj dalej
DARMOWY KREDYT – CZY TO MOŻLIWE?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki