Ile można odbyć zwyczajnych zgromadzeń wspólników w ciągu roku?

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Przepisy KSH rozróżniają dwa typy zgromadzeń wspólników spółki z o.o., tj. nadzwyczajne i zwyczajne zgromadzenie wspólników. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Twierdzenie takie uzasadnia brzmienie art. 231 k.s.h. Artykuł 231 k.s.h. reguluje nie tylko kwestie terminu w jakim powinno odbyć się zgromadzenie, ale również określa minimalny zakres spraw, który powinien zostać objęty porządkiem obrad.
Obowiązek zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników spoczywa na zarządzie spółki albo na likwidatorach spółki w likwidacji (odpowiednio art. 235 § 1 k.s.h. i art. 275 § 1 w zw. z art. 235 § 1 k.s.h.).
Umowa spółki może wskazywać inny, niż wynikający z art. 231 § 1 k.s.h., termin odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników z tym, że termin ten nie może być jednak dłuższy niż ustawowy 6 miesięczny termin. Inaczej mówiąc umowa spółki może przebywać obowiązek odbycia zgromadzenia wspólników w terminie krótszym niż ustawowy. Postanowienie wskazujące na taki dłuższy termin, jako sprzeczne z ustawą, będzie nieważne.
Z uwagi na brzemienni art. 231 k.s.h. należy zadać pytanie czy możliwe jest odbycie w ciągu roku kilku zwyczajnych zgromadzeń wspólników. Zagadnienie to może budzić pewne wątpliwości nie mniej jednak obecnie w nauce prawa dominuje pogląd, iż nie ma przeszkód, aby w w/w okresie odbywało się kilka posiedzeń zgromadzeń wspólników, poświęconych sprawom, które powinny zostać rozpoznane na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Reasumując należy wskazać, że nie ma przeszkód prawnych, aby w danym roku odbyło się więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników, jeżeli jest to konieczne do rozpatrzenia sprawozdań i podjęcia uchwał we wszystkich sprawach postawionych na porządku obrad takiego zgromadzenia.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
ZGODA PACJENTA
Zgoda pacjenta kiedy jest ważna? Spis treści: Jakie są prawne warunki, aby zgoda pacjenta była ważna? Czy każda zgoda jest ważna? Uzyskanie zgody pacjenta - zabiegi kosmetyczne ...
Czytaj dalej
ZGODA PACJENTASPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK
CO GROZI ZA SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK? Sprzedaż towarów podrobionych a prawo własności przemysłowej Prawdziwą plagą XXI wieku jest plaga wszechobecnych towarów podrob...
Czytaj dalej
SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEKSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
