Czynności lekarskie na polecenie władz

autor: Łukasz Pasternak
12.08.2021
Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach serii MEDICAL & BEAUTY LAW, podstawą podjęcia czynności lekarskich przez lekarza jest zgoda osoby, w stosunku do której czynność ma być wykonana, bądź zgoda zastępcza. Jednakże wymóg ten podlega ograniczeniu w przypadku czynności lekarskich, wobec określonych osób i na polecenie władz, przewidzianych przez prawo. Jakie więc to czynności?
- Czynności, które mają na celu ustalenie i zabezpieczenie określonych dowodów w prowadzonym postępowaniu (głównie chodzi tu o postępowanie karne)
- Czynności podejmowane w ramach procedur epidemiologicznych
W pierwszym przypadku istotne są tu przepisy, które stanowią, że:
- Oskarżony jest obowiązany poddać się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym (…) , z wyjątkiem chirurgicznych pod warunkiem, że są dokonywane przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia (…) i nie zagrażają życiu oskarżonego, a przeprowadzenie tych badań jest nieodzowne, w szczególności oskarżony jest obowiązany poddać się pobraniu krwi, włosów i wydzielin z organizmu;
Szczegółowe warunki i sposobu dokonywania takich badań reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Istotną materią tego rozporządzenia jest to , że:
- W przypadku niecierpiącym zwłoki badanie przeprowadza się na ustne polecenie funkcjonariusza organu prowadzącego postępowanie, po okazaniu legitymacji służbowej; takie badanie przeprowadza lekarz będący specjalistą w dziedzinie medycyny ze względu na zakres badania. Kolejną podstawą prawną do powyższych uregulowań jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi:
- jeśli zachodzi podejrzenie, że przestępstwo lub wykrocznie zostało popełnione po spożyciu alkoholu, osoba podejrzana może być poddana badaniu koniecznemu do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie. W szczególności zabiegowi pobrania krwi. Zabiegu pobrania krwi dokonuje pracownik służby zdrowia. Co istotne, powyższe czynności mogą być dokonane z zastosowaniem przymusu bezpośredniego wobec ich adresata. Jednak przymus ten stosować może nie lekarz, a asysta uczestnicząca przy takim zabiegu.
Z drugiej strony, co zaznaczyliśmy na wstępie, na mocy ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych określone w niej osoby mogą zostać zobowiązane przez stosowny organ sanitarny do poddania się badaniom mającym na celu wykrycie choroby zakaźnej, a także stosownej kwarantannie. Obywatele na żądanie władz mają obowiązek poddania się jednorazowym lub okresowym badaniom lekarskim, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, które precyzuje jakie grupy ludności objęte są tym obowiązkiem m.in. kobiety ciężarne, osoby do których podjęto podejrzenie, że są chore wenerycznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
CO JEST BRANE POD UWAGĘ PRZY USTALANIU ALIMENTÓW?
Jak powszechnie wiadomo, alimenty to świadczenia, przeważnie pieniężne na rzecz rodziny. Najczęściej chodzi o świadczenia na rzecz dzieci. Środki jakie otrzymuje dziecko od zobowiązanego do t...
Czytaj dalej
CO JEST BRANE POD UWAGĘ PRZY USTALANIU ALIMENTÓW?KIEDY PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ PRACOWNIKA Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Powyższe prowadzi do wniosku,...
Czytaj dalej
KIEDY PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ PRACOWNIKA Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?ZMIANY W TERMINACH PRZEDAWNIENIA
Od 30 czerwca 2022 roku zaczną obowiązywać zmiany dotyczące biegu przedawnienia a zawezwania do próby ugodowej. CO SIĘ ZMIENI? W świetle nowych przepisów zawezwanie do próby ugodowej b...
Czytaj dalej
ZMIANY W TERMINACH PRZEDAWNIENIASkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
