Prawo karne

Czy osoba tymczasowo aresztowana ma prawo do korzystania z telefonu ?

14.09.2020

Po zastosowaniu wobec podejrzanego czy też oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i osadzeniu w Areszcie Śledczym, jego rodzina nierzadko po raz pierwszy spotyka się z podobną sytuacją. W związku z powyższym pojawia się pytanie czy aresztowany będzie mógł korzystać z aparatu telefonicznego?

Kwestia możliwości korzystania przez osobę tymczasowo aresztowaną została uregulowana w polskim prawie w Kodeksie Karnym wykonawczym. Zgodnie z art. 217c w/w aktu prawnego, tymczasowo aresztowany może korzystać z aparatu telefonicznego, na zasadach określonych w regulaminie organizacyjno-porządkowym wykonywania tymczasowego aresztowania, za zgodą organu, do którego dyspozycji pozostaje. Należy jednak pamiętać, iż osoba tymczasowo aresztowana nie może korzystać z innych środków łączności przewodowej i bezprzewodowej .

W sytuacji, w której tymczasowo aresztowany pozostaje do dyspozycji kilku organów wymagana jest zgoda każdego z nich, chyba że organy te zarządzą inaczej.

Organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, wydaje zarządzenie o zgodzie na korzystanie z aparatu telefonicznego, chyba że zachodzi uzasadniona obawa, że zostanie ona wykorzystana w celu bezprawnego utrudniania postępowania karnego czy też do popełnienia przestępstwa, w szczególności podżegania do przestępstwa.

Stan prawny na dzień 01.09.2020 r. niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się

Mogą Cię zainteresować:

Inne

19 sierpnia 2021

Zabiegi kosmetyczne

W kolejnym, czwartkowym poście serii MEDICAL & BEAUTY LAW  przybliżymy sytuację prawną zabiegów kosmetycznych nieterapeutycznych, czyli wyłącznie upiększających. W pierwszym artykule po...

Czytaj dalej

Zabiegi kosmetyczne

prawo cywilne

12 sierpnia 2021

Czynności lekarskie na polecenie władz

Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach serii MEDICAL & BEAUTY LAW, podstawą podjęcia czynności lekarskich przez lekarza jest zgoda osoby,  w stosunku do której czynność ma być wykona...

Czytaj dalej

Czynności lekarskie na polecenie władz

Inne

29 lipca 2021

Podjęcie czynności medycznych bez zgody pacjenta

Kontynuując tematykę zgody pacjenta, należy wskazać, iż w niektórych przypadkach lekarz może podjąć określone czynności medyczne BEZ zgody pacjenta, czy podmiotów uprawnionych do zgody zas...

Czytaj dalej

Podjęcie czynności medycznych bez zgody pacjenta
Wróć do bloga

Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc

Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II

Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki

mapa