Plan spłaty

autor: Łukasz Pasternak
16.09.2020
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa upadłościowego kolejnym etapem po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, o ile nie zachodzą przesłanki do zastosowania innych instytucji.
W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty sąd określa m. in. w jakim okresie upadły jest zobowiązany spłacać zobowiązania, które podlegałyby umieszczeniu na liście wierzytelności.
Sąd określając długość wykonywania planu spłaty bierze pod uwagę dwie okoliczności: moralność płatniczą upadłego oraz stopień zaspokojenia wierzycieli w ramach planu spłaty.
W przypadku pozytywnego testu moralności płatniczej sąd określa plan spłaty na okres nie dłuższy niż trzydzieści sześć miesięcy. Jeśli jednak upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy ani dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące (art. 49115 ust.1 i 1a pr. upadł.)
Natomiast jeśli co najmniej 70% zobowiązań objętych planem spłaty wierzycieli, które podlegałyby umieszczeniu na liście wierzytelności, zostanie spłaconych przez dłużnika w drodze wykonania planu spłaty wierzycieli, to plan spłaty nie może zostać ustalony na okres dłuższy niż rok, a w przypadku zaspokojenia 50% zobowiązań – na okres dłuższy niż 2 lata (art. 49115 ust. 1b i 1 c pr. upadł.)
Źródło:
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2019.498 ze zm.)
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach – za darmo – prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Blog Kancelarii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa.
Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz zapisu do Newslettera.
Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – skontaktuj się poprzez formularz, mail bądź telefonicznie.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj się
Mogą Cię zainteresować:
ZGODA PACJENTA
Zgoda pacjenta kiedy jest ważna? Spis treści: Jakie są prawne warunki, aby zgoda pacjenta była ważna? Czy każda zgoda jest ważna? Uzyskanie zgody pacjenta - zabiegi kosmetyczne ...
Czytaj dalej
ZGODA PACJENTASPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK
CO GROZI ZA SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEK? Sprzedaż towarów podrobionych a prawo własności przemysłowej Prawdziwą plagą XXI wieku jest plaga wszechobecnych towarów podrob...
Czytaj dalej
SPRZEDAŻ I KUPNO PODRÓBEKSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
KANCELARIA Lublin
Al. Kraśnicka 27
20-718 Lublin
