Umowa franczyzy – na co uważać?

autor: Łukasz Pasternak
21.07.2021
Franczyza, jako specyficzna metoda prowadzenia działalności gospodarczej odnosi od dłuższego czasu spektakularne sukcesy. System franczyzy szybko także odnalazł swoje miejsce na polskiej mapie biznesowej. Co za tym przemówiło?
Franczyza spełnia oczekiwane wymagania, gdyż daje korzyści obu stronom współpracy. Franczyzodawca w ten sposób rozwija się gospodarczo, zaś dla franczyzobiorcy to zdobycie klucza do sukcesu. Natomiast konsumentowi daje to pewność dokonywania zakupu produktu/ usługi w sprawdzonym schemacie, działającym pod znanym znakiem.
Na co trzeba uważać przy umowie franczyzowej?
Z reguły każdy franczyzodawca posiada indywidualny wzór takiej umowy. Jednak przed podpisaniem takiego dokumentu należy sprawdzić, czy zapisy umowy zawierają wszelkie istotne informacje, szczegóły. Dlaczego?
W polskim prawie nie istnieją oddzielne normy, które regulowałyby ściśle kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach franczyzy, przez co w zapisach umowy franczyzowej dochodzi do pewnego rodzaju swobody wdrażanych uregulowań, informacji. Jednak, umowa taka musi być zgodna z prawem, tak też w odniesieniu do podmiotów działających na podstawie umów franczyzy stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego o charakterze ogólnym.
Wśród wielu elementów takiej umowy, jak dane umowy, czy prawa i obowiązki stron, jednym z istotniejszych zapisów umowy franczyzy, zarówno dla franczyzodawcy i franczyzobiorcy jest zapis o karach umownych.
Franczyzodawca może nałożyć karę finansową na franczyzobiorcę przykładowo za:
- przedterminowe zerwanie współpracy z winy franczyzobiorcy
- prowadzenie działalności konkurencyjnej
Taka kara może być także nałożona za przekazanie osobom trzecim informacji poufnych, które dotyczą sieci. Wszelkie zapisy dotyczące kary umownej powinny być ściśle uregulowane w umowie.
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się!
Tel. 510 - 328 - 596
Mail: biuro@pasternaklegal.pl
Źródła:
- Pokorska B., Przedsiębiorca w systemie franczyzowym, Warszawa 2004, ISBN-83-88802-78-X.
- Kania-Baran D., Umowa franczyzy - filar pomyślnego biznesu, red. Franczyza Info, 2020.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach - za darmo - prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.
CZY WSPÓLNICY SPÓŁKI MUSZĄ OPŁACAĆ SKŁADKI ZUS? Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu oraz ubezpieczeniu rentowemu, podlegają wspólnicy spółek, których traktuje się jak pracowników...
Czytaj dalej
SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?
DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ - CZY TO MOŻLIWE? Budowa domu jednorodzinnego, to spełnienie marzeń wielu rodzin, jednak wiąże się ona z pewnymi wymaganymi formalnościami. Zgodnie z Nowym Ł...
Czytaj dalej
CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT
OPÓŹNIONY LOT - CZY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE? W obecnych realiach gospodarczych podróże lotnicze nabierają coraz większego znaczenia wobec czego warto zapoznać się do czego pasażer ma praw...
Czytaj dalej
ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOTSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
mapa