TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A PRAWO DO KORZYSTANIA Z TELEFONU.

autor: Łukasz Pasternak
22.07.2022
Po zastosowaniu wobec podejrzanego czy też oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i osadzeniu w Areszcie Śledczym, jego rodzina nierzadko po raz pierwszy spotyka się z podobną sytuacją. W związku z powyższym pojawia się pytanie czy aresztowany będzie mógł korzystać z aparatu telefonicznego?
Kwestia możliwości korzystania przez osobę tymczasowo aresztowaną została uregulowana w polskim prawie w Kodeksie Karnym wykonawczym. Zgodnie z art. 217c w/w aktu prawnego, tymczasowo aresztowany może korzystać z aparatu telefonicznego, na zasadach określonych w regulaminie organizacyjno-porządkowym wykonywania tymczasowego aresztowania, za zgodą organu, do którego dyspozycji pozostaje. Należy jednak pamiętać, iż osoba tymczasowo aresztowana nie może korzystać z innych środków łączności przewodowej i bezprzewodowej .
W sytuacji, w której tymczasowo aresztowany pozostaje do dyspozycji kilku organów wymagana jest zgoda każdego z nich, chyba że organy te zarządzą inaczej.
Organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, wydaje zarządzenie o zgodzie na korzystanie z aparatu telefonicznego, chyba że zachodzi uzasadniona obawa, że zostanie ona wykorzystana w celu bezprawnego utrudniania postępowania karnego czy też do popełnienia przestępstwa, w szczególności podżegania do przestępstwa.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach - za darmo - prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO ALARMU
Przestępstwo fałszywego alarmu reguluje art. 224 a Kodeksu Karnego. 1. Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu os...
Czytaj dalej
PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO ALARMUODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PODROBIENIE PODPISU
O odpowiedzialności karnej za podrobienie podpisu mówi art. 270 Kodeksu Karnego. § 1 Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako aute...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PODROBIENIE PODPISUJAK WNIEŚĆ PRYWATNY AKT OSKARŻENIA?
Na gruncie polskiego prawa karnego wyróżniono kategorię tzw. przestępstw prywatnoskargowych, czyli ściganych z oskarżenia prywatnego. Postępowanie prywatnoskargowe jest jednym ze szczególnych ...
Czytaj dalej
JAK WNIEŚĆ PRYWATNY AKT OSKARŻENIA?Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
mapa