Rozłożenie orzeczonej kary grzywny na raty

autor: Łukasz Pasternak
16.09.2020
Kara grzywny jest karą orzekaną wobec sprawcy co do zasady w stawkach dziennych. Aby uiścić karę grzywny skazany ma obowiązek dokonać zapłaty kwoty, która jest iloczynem orzeczonej ilości stawek dziennych oraz wysokości stawki. Jednakże Kodeks karny wykonawczy przewiduje możliwość rozłożenia orzeczonej kary grzywny na raty.
Zgodnie z art. 49 k.k.w. jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.
Jak wynika z powyższego, jedyną okolicznością która pozostaje badana przez Sąd w przypadku wniosku o rozłożenie grzywny na raty, pozostaje sytuacja majątkowa skazanego jak również jego rodziny.
Należy jednak pamiętać, iż Sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności, istotne dla rozstrzygnięcia, a ponadto rozłożenie grzywny na raty można odwołać również wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych.
Źródło:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U.2020.523 t.j. z dnia 2020.03.25)
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach - za darmo - prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A PRAWO DO KORZYSTANIA Z TELEFONU.
Po zastosowaniu wobec podejrzanego czy też oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i osadzeniu w Areszcie Śledczym, jego rodzina nierzadko po raz pierwszy spotyka si...
Czytaj dalej
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A PRAWO DO KORZYSTANIA Z TELEFONU.PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO ALARMU
Przestępstwo fałszywego alarmu reguluje art. 224 a Kodeksu Karnego. 1. Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu os...
Czytaj dalej
PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO ALARMUODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PODROBIENIE PODPISU
O odpowiedzialności karnej za podrobienie podpisu mówi art. 270 Kodeksu Karnego. § 1 Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako aute...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PODROBIENIE PODPISUSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
mapa