Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
W przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w Kodeksie karnym wykonawczym Sąd ma prawo lub obowiązek udzielenia przerwy skazanemu w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. W jakich okolicznościach Sąd może a kiedy musi udzielić skazanemu przerwy?
Należy pamiętać, iż przerwa w wykonaniu kary może zostać udzielona wyłącznie wtedy, gdy skazany już rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności, to znaczy został przyjęty do zakładu karnego.
Sąd penitencjarny udziela skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności w przypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary – na czas trwania przeszkody. Fakultatywnie natomiast Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste.
Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności może być udzielona kilkakrotnie, jednak łączny okres udzielenia przerwy nie może przekroczyć roku. Sąd może także zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.
Źródło:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U.2020.523 t.j. z dnia 2020.03.25)
niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji. Stan na dzień 15.09.2020 r.
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach - za darmo - prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A PRAWO DO KORZYSTANIA Z TELEFONU.
Po zastosowaniu wobec podejrzanego czy też oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i osadzeniu w Areszcie Śledczym, jego rodzina nierzadko po raz pierwszy spotyka si...
Czytaj dalej
TYMCZASOWE ARESZTOWANIE A PRAWO DO KORZYSTANIA Z TELEFONU.PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO ALARMU
Przestępstwo fałszywego alarmu reguluje art. 224 a Kodeksu Karnego. 1. Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu os...
Czytaj dalej
PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO ALARMUODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PODROBIENIE PODPISU
O odpowiedzialności karnej za podrobienie podpisu mówi art. 270 Kodeksu Karnego. § 1 Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako aute...
Czytaj dalej
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PODROBIENIE PODPISUSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
mapa