Przedawnienie roszczeń o zachowek

autor: Łukasz Pasternak
15.09.2020
Instytucja zachowku została uregulowana w kodeksie cywilnym, a konkretniej w art. 991 i n. Wszelkie roszczenia związane z zachowkiem mają charakter majątkowy, tak więc w myśl art. 117 § 1 k.c. podlegają one przedawnieniu. W art. 1007 k.c. zawarto szczególe regulacje odnoszące się do przedawnienia roszczeń o zachowek. Tak więc zgodnie z w/w przepisem roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.
Kodeks cywilny nie precyzuje natomiast terminu przedawnienia wymienionych roszczeń w przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Wydaje się, że w takim przypadku należy stosować odpowiednio art. 1007 § 2, a więc roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem pięciu lat od chwili otwarcia spadku.
Warto pamiętać, iż przedawnienie roszczeń o zachowek nie powoduje niemożności wniesienia pozwu o zachowek przez uprawnionego do zachowku. Niemniej jednak, w przypadku gdy upłyną terminy przedawnienia pozwany może podnosić zarzut przedawnienia, za pomocą którego może uchylić się od płacenia zachowku. Wnosząc pozew po upływie terminu przedawnienia należy liczyć się z tym, że wnoszący może nie otrzymać zachowku, ale również zostanie obciążony kosztami procesu w tym kosztami zastępstwa procesowego jeżeli strona przeciwna takiego pełnomocnika ustanowi.
Przedawnienie nie jest sprawą tak oczywistą, jak mogłoby się wydawać po lekturze przepisu, albowiem mogą powstawać wątpliwości w zakresie liczenia terminu przedawnienia, jego zawieszenia czy też przerwania.
W regulacjach odnoszących się do instytucji zachowku zawarto również przepis szczególny, który zawiera regulacje dotyczące przedawnienia.
Stan prawny na dzień 27.05.2015 r. Stan prawny na dzień 09.05.2015 r. niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji
Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco
Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach - za darmo - prosto na twoją skrzynkę.
![]() |
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.
CZY WSPÓLNICY SPÓŁKI MUSZĄ OPŁACAĆ SKŁADKI ZUS? Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu oraz ubezpieczeniu rentowemu, podlegają wspólnicy spółek, których traktuje się jak pracowników...
Czytaj dalej
SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?
DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ - CZY TO MOŻLIWE? Budowa domu jednorodzinnego, to spełnienie marzeń wielu rodzin, jednak wiąże się ona z pewnymi wymaganymi formalnościami. Zgodnie z Nowym Ł...
Czytaj dalej
CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT
OPÓŹNIONY LOT - CZY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE? W obecnych realiach gospodarczych podróże lotnicze nabierają coraz większego znaczenia wobec czego warto zapoznać się do czego pasażer ma praw...
Czytaj dalej
ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOTSkontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc
KANCELARIA WARSZAWA
Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II
KANCELARIA MARKI
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki
mapa