Inne

Od 1 marca 2015 roku nowe dowody osobiste

14.09.2020

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w dniu 16 lutego 2015 roku zamieszczono komunikat, iż z dniem 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego, który będzie obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych.

Nowe dowody osobiste zostaną wyposażone w szereg zabezpieczeń, takie jak np. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Zabezpieczenia te mają utrudnić sfałszowanie dowodu osobistego. Na dowodzie znajdą się również informacje o polskim obywatelstwie.

Fotografia, która zostanie wykorzystana w dowodzie osobistym będzie taka sama ja ta, która obowiązuje w paszportach. Natomiast zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Istotną zmianą jest to, że wniosek o nowy dowód osobisty można będzie złożyć w dowolnej gminie (w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku). Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nowy dowód osobisty będzie można odebrać w tym samym urzędzie, w którym został złożony wniosek.

Nowe dowody osobiste nie będą zawierały informacji o kolorze oczu, wzroście, adresie zameldowania. Zniknie również skan podpisu posiadacza dokumentu. Brak informacji o adresie zameldowania sprawi, że zmiana adresu zameldowania nie będzie wymagała zmiany dowodu osobistego. Opisy zawarte na dowodzie osobisty zostaną zawarte w języku angielskim oraz polskim.

Wprowadzenie nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie wiązał się z obowiązkiem wymiany dokumentu na nowy, albowiem dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Dowód osobisty tak jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo.

 

Stan przeniesiony z  2015 r. niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji prawnej.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się

Mogą Cię zainteresować:

Inne

29 lipca 2021

Podjęcie czynności medycznych bez zgody pacjenta

Kontynuując tematykę zgody pacjenta, należy wskazać, iż w niektórych przypadkach lekarz może podjąć określone czynności medyczne BEZ zgody pacjenta, czy podmiotów uprawnionych do zgody zas...

Czytaj dalej

Podjęcie czynności medycznych bez zgody pacjenta

Inne

28 lipca 2021

Polski Ład – Założenia

POLSKI ŁAD – Co warto wiedzieć? To, co jest jednym z głównych elementów polskiego ładu to szerokie zmiany podatkowe. Polski Ład ma objąć reformę systemu opodatkowania, wsparcie innowacj...

Czytaj dalej

Polski Ład – Założenia

Inne

21 lipca 2021

Umowa franczyzy – na co uważać?

Franczyza, jako specyficzna metoda prowadzenia działalności gospodarczej odnosi od dłuższego czasu  spektakularne sukcesy. System franczyzy szybko także odnalazł swoje miejsce na polskiej mapie...

Czytaj dalej

Umowa franczyzy – na co uważać?
Wróć do bloga

Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc

Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II

Biuro w Markach
Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki

mapa