Inne

Nabycie Nieruchomości z VAT a PCC

Łukasz Pasternak - ADWOKAT

autor: Łukasz Pasternak

15.09.2020

Sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę wiąże się z obowiązkiem doliczenia do ceny podatku VAT. Wobec czego powstaje pytanie czy sprzedaż taka obwarowana jest dodatkowo obowiązkiem zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ?

W ustawie z dnia 9 września 2000 r. wskazano, że umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej w wysokości 2 % wartości rynkowej. Od zasady tej przewidziane zostały jednak swoiste wyłączenia. Jedno z takich wyłączeń zostało zawarte w art. 2 pkt 4 lic a ustawy o podatku dochodowym od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z treścią tego przepisu „czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług”.

Powyższe prowadzi więc do wniosku, że jeżeli zatem dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), wówczas podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

niniejsza informacja w żadnym wypadku nie stanowi i nie może stanowić porady prawnej, ani wiążącej informacji. Stan na dzień 15.05.2017 r.

Subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco

Zapisz się, do naszego Newslettera. Raz w tygodniu informacje prawne lub informacje o najnowszych publikacjach - za darmo - prosto na twoją skrzynkę.

Łukasz Pasternak - ADWOKAT

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się

Mogą Cię zainteresować:

Inne

11 sierpnia 2022

SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.

CZY WSPÓLNICY SPÓŁKI MUSZĄ OPŁACAĆ SKŁADKI ZUS? Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu oraz ubezpieczeniu rentowemu, podlegają wspólnicy spółek, których traktuje się jak pracowników...

Czytaj dalej

SPÓŁKA Z O.O. A ZUS.

Inne

4 sierpnia 2022

CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?

DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ - CZY TO MOŻLIWE? Budowa domu jednorodzinnego, to spełnienie marzeń wielu rodzin, jednak wiąże się ona z pewnymi wymaganymi formalnościami. Zgodnie z Nowym Ł...

Czytaj dalej

CZY MOŻNA WYBUDOWAĆ DOM BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?

Inne

28 lipca 2022

ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT

OPÓŹNIONY LOT - CZY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE? W obecnych realiach gospodarczych podróże lotnicze nabierają coraz większego znaczenia wobec czego warto zapoznać się do czego pasażer ma praw...

Czytaj dalej

ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT
Wróć do bloga

Skontaktuj się z nami
i dowiedz się jak możemy
Tobie pomóc

KANCELARIA WARSZAWA

Łukasz Pasternak Kancelaria Adwokacka
ul. Malborska 1/11,
03-286 Warszawa, piętro II

KANCELARIA MARKI

Al. J. Piłsudskiego 29, 05-270 Marki

mapa